A közel harmincmilliárd forint éves árbevételt elérő, tavaly csaknem egymilliárd forintos nyereséget könyvelő cég papírjaira az elmúlt egyéves időszakban figyelemre méltó spekuláció folyt. Ez természetesen még nem lenne baj. Csakhogy ez év januárjában, amikor a tavaly nyáron még kétezer forint felett adott-vett részvény árfolyama – az árfolyamesésre játszó spekulánsoknak köszönhetően – elérte mélypontját, a 990 forintot, néhány cég és magánszemély látszólag spekulációs célból nagy menynyiségben kezdett Pannonplast-papírokat felvásárolni.
2003. január 31-én az Egyesült Államokban a Britton LLC címére bejegyzett First Capital Invest LLC hetvenezer darab Pannonplast-papírt vásárolt, majd azt március 10-én komoly nyereséggel továbbadta a Britton Kft.-nek. Ugyancsak január 31-én 190 ezer darab Pannonplast-részvényt vásárolt az Autó-Danubia, majd árfolyamnyereséggel továbbadta a pakettet a Britton Kft.-nek. Március közepén e cég ismét vásárolt a Pannonplast papírjaiból 210 ezer darabot, amelyek egy részét a Pevdi Kft.-nek értékesítette, és 115,5 ezer darab maradt a birtokában.
A TriGránitból Demján Sándor üzlettársaként ismert Nyúl Sándor januárban hatvanezer Pannonplast-részvényt vett 74,3 millió értékben, ő szintén a Brittonnak adta tovább március 10-én 14,5 millió forint árfolyamnyereséggel. Bleuer István, aki az Esma cégen keresztül egyebek mellett a Népszava napilap egyik volt tulajdonosa, 135 ezer darab részvénypapírt vett s adott tovább komoly haszonnal a Brittonnak.
*
A szolnoki Ramexa Rt. összesen 35 ezer papírt vett, majd adott tovább a Britton, illetve a Pevdi Kft.-nek. A Pál és Cápa Kft. 28 ezer darab Pannonplast-részvény tranzakciójában játszott szerepet, míg a székesfehérvári Baucont Rt. csaknem 92 ezer részvényt vásárolt, majd ebből 25 ezret adott el a Pevdi Kft.-nek.
A Ramexa Rt. Medgyessy Péter barátja, Mudura Sándor (Alexandru Mudura) fiának érdekeltségébe tartozik. Ifj. Mudura, a cég vezérigazgatója az ügyleten szerény 4,7 millió forintos árfolyamnyereséget ért el. A Betonút Szolgáltató és Építő Rt. 203 ezer papírt szerzett be január 31-én, illetve február 4-én, és értékesített a Pevdi Kft.-nek.
A felsorolt társaságoknak és magánszemélyeknek közös jellemzője, hogy valamennyien a K&H Equities Rt. – megkülönböztetett elbánásban részesülő – ügyfélkörébe tartoznak, megbízásaik teljesítését, portfólióik kezelését, ügyleteik elszámolását egy kétfős szervezeti egység, egy számukra elkülönített úgynevezett back office végzi. Egy belső utasítás alapján az e körhöz tartozó személyekkel a K&H Equities más alkalmazottja kapcsolatba sem léphet, sőt e kiemelt ügyfelek kizárólag a befektetői üzletágvezetőn keresztül kötik meg ügyleteiket. Ez azt jelenti, hogy technikai szempontból igen könnyű volt e kiemelt ügyfelek tranzakcióit összehangolni.
Tény, hogy a Britton Kft. és az érdekeltségébe tartozó Kartonpack Rt. 2003. március 10-ét megelőzően nem rendelkezett befolyással a Pannonplast Rt.-ben. Március 10-én a Britton 295 ezer, míg a Kartonpack 215 ezer papírt tudhatott magáénak, vagyis összesen 510 ezret.
A Pevdi Kft. szintén ez év január végén, illetve március közepén szerzett be nagy mennyiséget a műanyagipari cég papírjaiból, a Pannonplast évi rendes közgyűlésén már 470 ezer részvény tulajdonosaként gyakorolta szavazati jogát. Ez a társaság közgyűlésén azt jelentette, hogy a Britton és a Kartonpack együtt 12,12 százalékos, míg a Pevdi Kft. 11,16 százalékos befolyást szerzett. Ez önmagában még nem lenne baj, csakhogy – egy áprilisi bejelentés nyomán – a felügyeleti vizsgálat kiderítette, hogy a Pevdi a részvényfelvásárlásra fordított csaknem 470 millió forint nagy részét – 375 millió forintot – a Britton érdekeltségi körébe tartozó BR Office Rent Kft.-hez szorosan köthető személy bankszámlájának közvetítésével – egy állami cégtől, az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt.-től – származó átutalás révén biztosította.
Sőt a Britton és a Kartonpack a 754,8 millió forintért megszerzett Pannonplast-pakettért szintén oly módon fizetett, hogy 665,5 milliót egy külföldi cég magyarországi kereskedelmi képviselete utalta át, míg a különbözet, 89,2 millió forint szintén az ÁAK Rt. és a vele rendszeres és jelentős mértékű pénzügyi kapcsolatot fenntartó Britton LLC közötti értékpapír-vásárlási ügyletéből adódott. Ezek alapján figyelemre méltó, hogy az ÁAK igazgatója úgy véli, nem kell tudomással bírnia arról, hogy az állami cég által megbízott brókercég éppen kitől vásárol számára értékpapírt.
Az ÁAK Rt.-nél tegnap szűk körű – a Magyar Nemzetet mellőző – sajtótájékoztatót tartott Bitvai Miklós vezérigazgató és Rotyis József, a Gazdasági Minisztérium főosztályvezetője. Információink szerint lapunk nevét elhallgatva, a Magyar Nemzet által nyilvánosságra hozott információkat igyekeztek megcáfolni az előadók laptársaink munkatársainak.
A Magyar Nemzet telefonon tehetett fel kérdéseket az ÁAK igazgatójának. Bitvai Miklós kérdésünkre, miszerint miért nem az állami tulajdonú Konzumbank szolgáltatásait veszi igénybe a cég, ha több mint százmillió forint szabadon felhasználható pénzét értékpapírokba kívánja fektetni, az igazgató azt válaszolta: hadd legyen az ő döntési kompetenciája, hogy ha jobbnak tartja a K&H Equities ajánlatát, azt fogadhassa el. A vezérigazgató azt állította lapunknak, az állami cégnek nincs tudomása arról, hogy a brókercég kitől vett állami értékpapírt az ÁAK Rt. számára, és a vételárat kiknek utalta át, mert erről nem is kell tudnia. A vezérigazgató a Magyar Távirati Iroda megkeresésére arról nem kívánt nyilatkozni, hogy havonta átlagosan mennyi szabad eszközük van. „A társaságnak általában nincs lekötetlen pénze” – mondta.
A Britton-csoport 23,28 százalékos szavazati arányt tudhatott magáénak, míg a tőkepiaci törvény által védett Pannonplast Rt. alapszabálya szerint egyetlen részvényesnek és a „kapcsolt személyeknek” külön-külön vagy együttesen sem lehet a társaság szavazatainak 12,5 százalékát meghaladó mértékű szavazati joga.
A részvényvásárlási históriában szerepet játszó Britton Kft.-t 2001. július 11-én jegyezték be, a cég kizárólagos tulajdonosa ez év februárjáig az amerikai Britton Interinvest LLC volt; ekkor a társaság ügyvezetői, Mészáros János és Kerék Csaba 37-37 százalékos tulajdoni részesedést szereztek. Megjegyzendő, hogy Kerék az amerikai Britton kézbesítési megbízottja is. Mint említettük, a Kartonpack Rt. a Britton Kft. érdekeltségébe tartozik, a magyar Britton Kft. 62, míg az amerikai Britton LLC a cég 30 százalékos tulajdonosa. A társaság elnöke Mészáros János.
A Kartonpack Rt.-ről tudni kell, hogy 160 millió forint erejéig korábban garanciát vállalt a Britton-érdekeltségű BR Immobilia Rt. által felvett, hétéves futamidejű, tízmillió eurós eximbankos hitelre, amiből Medgyessy Péter miniszterelnök családi barátjával közösen valósít meg a Britton-csoport Nagyváradon egy plazaberuházást. Sajtóhírek szerint a Britton-csoport romániai érdekeltségének értékesítéséből befolyt összeget fordította a Pannonplast-részvények felvásárlására.
A Britton cégcsoport és a tápiószecsői Pevdi Kft. között fennálló szoros kapcsolatot jelzi, hogy a Pevdi ügyvezetője, Juhász Bertalan jegyzi a Pevdit tulajdonló Benji Kft.-t is. Juhász Bertalan Juhász Attilával együtt tulajdonolja azt a BR Office Rent Kft.-t, amelyet a Britton Kft. és Mészáros János közösen alapított.
Mindezek fényében érdekes az a nyilatkozat, amit a brittonos Kerék Csaba és Mészáros János adott a Népszabadságnak. Véleményük szerint ugyanis „a Pevdi egyszerű spekuláns a történetben”, akinek a megjelenésének Kerékék örültek, hiszen ismerték a vállalkozást. Azt azonban határozottan cáfolták, hogy a Britton pénzéből vásárolt volna Pannonplast papírokat a Pevdi.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben