Diploma után, érettségi előtt

Csontos János
2003. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hurrá! Levizsgázott Deutsch Tamás! – indította műsorát Hofi Géza, s ezzel a roppant mulatságos poénnal egyúttal az egész baloldali sajtó alaphangját megadta. Mindez egy kormányciklussal előbb volt, amikor az ellenzéki média sehogyan sem tudott napirendre térni Orbán Viktor döntése fölött: addig nem állhat fel a sportminisztérium, amíg a kiszemelt tárcavezető meg nem szerzi a diplomáját. Nem tudták eldönteni: az legyen-e inkább a baj, hogy a polgári kormány a minisztériummal megvárja a minisztert; vagy az, hogy a miniszter személyéhez szabnak egy olyan tárcát, amire ugyebár voltaképpen nincs is szükség. Végül ez utóbbi verzió kerekedett felül. Kész talány, hogy ez az alibiminisztérium hogyan képes már a második szocialista minisztert nyűni: a bajszos után a kádköves sem gondolta azonnali hatállyal megszüntetni, pedig (a merjünk kicsik lenni posztkommunista filozófia jegyében) a budapesti olimpia ideáját mindketten afféle eredendő gondolatbűnként kezelik.

A műhisztéria arra mindenesetre jó volt, hogy a választópolgárok egyszer s mindenkorra az agyukba véssék: a honi baloldal – beleértve a legendás szürkeállományt kölcsönző „liberálisokat” is – bizonyítványügyekben nem ismer tréfát (s ebben egy platformon álltak Orbánnal): számukra elvi kérdés, hogy az ország ügyeit miniszteri és államtitkári szinten csakis diplomás emberek irányíthassák. Meg kell adni, ezzel az adófizető polgár is messzemenően egyetért: elég sok egyetemet és főiskolát végzett szakembere van azért ennek az országnak, hogy a kormányzás felelősségteljes feladatainak ellátásában ne szoruljunk a munkásmozgalom régi, de csupán öt-hat elemit végzett harcosaira. Sőt a balliberálisok idegen nyelvi ügyekben sem ismertek pardont: emlékezetes inkvizíciós eljárást folytattak például a szombathelyi fideszes polgármester orosz nyelvből való vizsgabizonyítványa ügyében. Akkor a hét országra szóló ügynek volt egy nem elhanyagolható mellékszála is: vajon megtévesztette-e vagy sem a vidéki városvezető a nyilvánosságot; sőt a kardosabb publicisták a közokirat-hamisítást is evidenciaszinten kezelték.
Ilyen kiterjedt sajtókampányok után valósággal sokkolóan érheti a választókat a nemrég kipattant Teleki-ügy: Teleki László, a Medgyessy-kabinet romaügyi államtitkára nagy titokban leérettségizett Nagykanizsán. Talán nem a legszerencsésebb volt az időzítés az ilyen lopva végrehajtott hadművelethez: a zalai kisváros ugyanis az esetet megelőző napokban két ízben is az országos figyelem fókuszába került. (Előbb a szocialisták fejezték le a teljes városi pártvezetést, beleértve az országgyűlési képviselőjüket is; utóbb pedig a helyi rendőrkapitány száguldozott ittas állapotban, feltehetőleg józan autótolvajok nyomában.) Amikor a Hír TV szagot fogott, a régi jó pártállami reflexeket beélesítve megpróbálták egyszerűen elhessegetni őket, feledve, hogy ebben az országban nemhogy az érettségi vizsgák, de még a bírósági tárgyalások is nyilvánosak. Volt is mit takargatni – bár korántsem azt, hogy az államtitkár hármasra vagy négyesre vizsgázik-e magyar nyelv és irodalomból. A hivatalos honlapokon ugyanis főiskolai végzettség szerepelt, s egy ilyen életrajzi tévedést azért mégsem lehet az on-line szerkesztők nyakába varrni. Mivel aligha kétséges, hogy diplomát semmilyen esetben nem követhetne érettségi vizsga, két eset lehetséges. Vagy az államtitkár hazudott (azaz a szombathelyi precedenst alapul véve megtévesztette a nyilvánosságot, s ezért haladéktalanul le kell mondania); vagy a Medgyessy-kormányzat kollektív közokirat-hamisításáról van szó, akkor pedig meg kell nevezni ezért a konkrét felelőst. A konkrét felelős ez esetben alighanem Gál J. Zoltán kormányszóvivő, mint a tájékoztatásért felelős államtitkár – aki ugyancsak érettségi bizonyítvánnyal látja el kommunikációs csúcsfeladatát, de legalább nem hazudott magának diplomát mondjuk Havas Henrik tanszékén. (Apropó: Havas hatnapos államtitkársága a Horn-kormányban ugyancsak használható analógia: ő úgy válogatta össze csapatát, hogy nem győződött meg róla, van-e közöttük szélhámos. Ez a vészes gondatlanság Teleki államtitkár esetében is fennáll.)
Itt mindjárt szögezzünk le valamit: a konkrét botrányban mellékes, hogy az államtitkár cigány nemzetiségű. Félrevinné a dolgot, ha holmi bazi nagy roma vizsgáról nyitnánk vitát. (Noha a magyarországi cigányság szemszögéből nézve arculcsapás, hogy miközben seregnyi cigány diplomásunk volna alkalmas egy ilyen feladatra, akkor a kontraszelekció szent nevében egy szakmunkás végzettségűt választanak.) A lényeg itt abban rejlik, hogy ki lehet és ki nem manapság kormánytag Medgyessy Péter kabinetjében. Ezek az emberek ugyanis korántsem csupán az őket delegáló pártokat, s még csak nem is az őket delegáló 51 százaléknyi választópolgárt, hanem az egész Magyar Köztársaságot képviselik. Ez az ország pedig az Európai Unió küszöbén legyen igényes önmagához: ideje túllépni a gyorstalpalót végzett kádereken, nemkülönben a gyanús rosztovi diplomákon. Mivel pedig a magyarországi politikai berendezkedés szerint a kormányzás egészéért egy személyben a miniszterelnök felel, a megfelelő konzekvenciák levonása Medgyessyre hárul.
A franciás (és romános) műveltségű kormányfő ugyanis korábban önként tett szimbolikus gesztusokat a személyzeti színvonalemelés irányába. Gál J. Zoltánnak ugyan nem szabott házi feladatot (az elvtársi dinasztiák a jelek szerint előbbre valóak a fennkölt európai elveknél), azt viszont kinyilvánította: jövő májusra nem lehet olyan miniszter a kormányban, akinek nincsen nyelvvizsgája. (Teleki államtitkár, gondolom, csekély erőfeszítéssel teljesítené ezt az akadályt.) Egyes elemzők mindjárt arra a konklúzióra jutottak: Medgyessy így akar leszámolni azokkal a potenciális MSZP-s vetélytársakkal, akik valamilyen vonatkozásban veszélyesek lehetnek a személyére – az fel sem merült ezekben a politológusokban, hogy Lamperth Mónika vagy Juhász Ferenc tényleg megtanulhatna már valamilyen nyelvet a magyaron kívül is. A legelszomorítóbb azonban az, hogy ilyesféle spekulációk egyáltalán megfoganhatnak: ha ugyanis a kormány szellemi teljesítménye a mérhető sportágakban ilyen végletesen szerény, okunk van feltételezni, hogy az egyes szaktárcáknál a szükséges hozzáértés is alapjaiban hibádzik.

Dustin Hoffmann annak idején a Diploma előtt című filmben debütált, ahol olyan középiskolást alakított, akinek egymás után sikerült elcsábítania anyát és lányát. (A filmcím magyarításába valószínűleg orbitális hiba csúszhatott: nyilvánvalóan Érettségi előtt volna a helyes verzió. Talán a fordítónak sem volt nyelvvizsgája.) Elképzelem Teleki államtitkárt a hálás szerepben. Egy idő után kissé összekuszálódik a forgatókönyv: lassan azt sem tudni, hogy minek vagyunk előtte, és minek utána. Ennek a melodrámának azonban nem feltétlenül lesznek készséges kritikusai a baloldalon. Talán az uborkaszezon lesz az oka, hogy a baloldalpárti nyilvánosság, amely Szombathelyen olyannyira éber volt, ezúttal rövid úton napirendre tér majd a nagykanizsai eset fölött. De meg kell-e békélnünk azzal, ha a mindenható kettős mérce a kormánytagok iskolai bizonyítványára is vonatkozik?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.