Elefántok harca

2003. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha két elefánt összecsap, azt a fű bánja – tartja az afrikai mondás. Libériában jelenleg legalább három hatalmi csoportosulás elefántja harcol egymással, s bizony a talpuk alatt levő fű, azaz a libériai lakosság issza meg a nézetkülönbség levét. Az első békefenntartók megérkeztek, ám ennél sokkal örömtelibb hírre vár Nyugat-Afrika. Például Charles Taylor elnök távozására. Ő talán menne is, ám külföldön háborús bűneiért felelnie kellene, így marad a bujkálás vagy a harcok folytatása. Az újabb összecsapások azonban magukban hordozzák a regionális konfliktus veszélyét, sőt egyes vélemények szerint már a mostani háború is országok közötti villongás.

Ismert tény ugyanis, hogy a Megbékélésért és Demokráciáért Egyesült Libériaiak (LURD) jelentős támogatást kap a szomszédos Guineától. Vezetője, Sekou Conneh és felesége, Ayesha szoros kapcsolatokat ápol Conakry uraival. Guinea fegyverekkel, kommunikációs kapcsolattal és szállítókapacitás nyújtásával segíti a LURD-ot. A szervezet és a szomszédos ország összefonódását azonban nem titkolják az érintettek, így Ayesha Conneh conakryi házát a guineai elnöki gárda katonái őrzik. Libéria északi szomszédja egyébként azzal vádolja a Taylor-féle országot, hogy fegyverrel és pénzzel támogatja a Guinea-ellenes felkelőket, így a LURD csak sajátos „válasz” Conakrytól. A LURD azonban nem guineai találmány, hanem Taylor elnök bel- és külföldi ellenfeleinek gyűjtőmozgalma, köztük van a Taylor által megbuktatott egykori államfő, Samuel Doe fivére, Chayee Doe is.
Érdekes módon az elefántok harcában Guinea mellé felsorakozott Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is, támogatván a Libériát sújtó embargót. Londonnak komoly szerepe volt a nyugati szomszéd, Sierra Leone harcaiban – itt a freetowni kormányt támogatták a Libéria-párti lázadók ellenében, akik két évvel ezelőtt hatalmas vérfürdőt rendeztek. Charles Taylor országa ugyanakkor „sáros” a keleti szomszéd, Elefántcsontpart tavalyi polgárháborújában is, ahol libériai zsoldosok harcoltak a lázadók oldalán. Ezért a hírek szerint Laurent Gbagbo elnök felfegyverzett egy LURD-tól elszakadt csoportot, amely Mozgalom a Demokráciáért Libériában (Model) néven vált hírhedté.

A három elefánt, Taylor, a LURD és a Model közül katonai erő szempontjából egyértelműen az elnök emberei a legesélyesebbek a győzelemre. Kezében van a hadsereg túlnyomó része, a rendőrség, a különleges szolgálatok, valamint az Antiterrorista Egység, amely a nyugat-afrikai ország legjobban kiképzett, biztos háttérrel rendelkező hadserege. Ráadásul korszerű fegyvereik is vannak – nos, ennyit az ENSZ fegyverembargójáról.

Charles Taylor így akár könnyű helyzetben is lehetne, ha csak a szomszédok lázadásával kellene szembenéznie. Ott van azonban az egész nemzetközi közösség, amely azt várja, hogy augusztus 11-én, mint ígérte, hagyja el az országot. Hogy utána ki jön, s meddig kell még Libériában békefenntartókat állomásoztatni, senki sem tudja, ám az biztos, hogy azt is a fű fogja bánni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.