Ha két elefánt összecsap, azt a fű bánja – tartja az afrikai mondás. Libériában jelenleg legalább három hatalmi csoportosulás elefántja harcol egymással, s bizony a talpuk alatt levő fű, azaz a libériai lakosság issza meg a nézetkülönbség levét. Az első békefenntartók megérkeztek, ám ennél sokkal örömtelibb hírre vár Nyugat-Afrika. Például Charles Taylor elnök távozására. Ő talán menne is, ám külföldön háborús bűneiért felelnie kellene, így marad a bujkálás vagy a harcok folytatása. Az újabb összecsapások azonban magukban hordozzák a regionális konfliktus veszélyét, sőt egyes vélemények szerint már a mostani háború is országok közötti villongás.
Ismert tény ugyanis, hogy a Megbékélésért és Demokráciáért Egyesült Libériaiak (LURD) jelentős támogatást kap a szomszédos Guineától. Vezetője, Sekou Conneh és felesége, Ayesha szoros kapcsolatokat ápol Conakry uraival. Guinea fegyverekkel, kommunikációs kapcsolattal és szállítókapacitás nyújtásával segíti a LURD-ot. A szervezet és a szomszédos ország összefonódását azonban nem titkolják az érintettek, így Ayesha Conneh conakryi házát a guineai elnöki gárda katonái őrzik. Libéria északi szomszédja egyébként azzal vádolja a Taylor-féle országot, hogy fegyverrel és pénzzel támogatja a Guinea-ellenes felkelőket, így a LURD csak sajátos „válasz” Conakrytól. A LURD azonban nem guineai találmány, hanem Taylor elnök bel- és külföldi ellenfeleinek gyűjtőmozgalma, köztük van a Taylor által megbuktatott egykori államfő, Samuel Doe fivére, Chayee Doe is.
Érdekes módon az elefántok harcában Guinea mellé felsorakozott Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is, támogatván a Libériát sújtó embargót. Londonnak komoly szerepe volt a nyugati szomszéd, Sierra Leone harcaiban – itt a freetowni kormányt támogatták a Libéria-párti lázadók ellenében, akik két évvel ezelőtt hatalmas vérfürdőt rendeztek. Charles Taylor országa ugyanakkor „sáros” a keleti szomszéd, Elefántcsontpart tavalyi polgárháborújában is, ahol libériai zsoldosok harcoltak a lázadók oldalán. Ezért a hírek szerint Laurent Gbagbo elnök felfegyverzett egy LURD-tól elszakadt csoportot, amely Mozgalom a Demokráciáért Libériában (Model) néven vált hírhedté.
A három elefánt, Taylor, a LURD és a Model közül katonai erő szempontjából egyértelműen az elnök emberei a legesélyesebbek a győzelemre. Kezében van a hadsereg túlnyomó része, a rendőrség, a különleges szolgálatok, valamint az Antiterrorista Egység, amely a nyugat-afrikai ország legjobban kiképzett, biztos háttérrel rendelkező hadserege. Ráadásul korszerű fegyvereik is vannak – nos, ennyit az ENSZ fegyverembargójáról.
Charles Taylor így akár könnyű helyzetben is lehetne, ha csak a szomszédok lázadásával kellene szembenéznie. Ott van azonban az egész nemzetközi közösség, amely azt várja, hogy augusztus 11-én, mint ígérte, hagyja el az országot. Hogy utána ki jön, s meddig kell még Libériában békefenntartókat állomásoztatni, senki sem tudja, ám az biztos, hogy azt is a fű fogja bánni.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának