Izrael új családjogi törvény kialakításán gondolkodik, ám a szabályozás nem nyerte el mindenki tetszését. A jogszabálytervezet ugyanis arra kötelezné az izraeli személyek palesztin házastársait, hogy különválva éljenek rokonaiktól, mivel ezentúl nem kapnának automatikusan izraeli állampolgárságot. Az ENSZ rasszista diszkrimináció megszüntetésével foglalkozó bizottsága a törvénytervezet hírére állásfoglalásban ítélte el Tel-Aviv próbálkozását, s azt raszszistának minősítette. A törvényjavaslatot az izraeli parlament július 31-én szentesítette, majd a legfelső bíróság elé került az ügy, mivel sok nemzetközi és hazai tiltakozás érkezett a törvényhozók címére.
Izrael hatmillió lakosának jelenleg 20 százaléka palesztin. További hárommillióan élnek a Gázai övezet vagy Ciszjordánia településein, akik nem izraeli állampolgá-rok. Izrael 1948 óta íródó történelmében azonban sok vegyes házasság köttetett, amelynek köszönhetően legalább százezer palesztin kapott izraeli állampolgárságot, annak minden előnyével együtt. Könnyebben juthatott munkához, nem kellett mindennap az ellenőrző pontoknál sorba állnia, ha izraeli területre akart lépni, ráadásul katonai szolgálatot sem kellett teljesítenie (Izraelben a palesztinoknak tilos a hadsereg kötelékébe állni). Eddig a belügyminiszteré volt a végső szó, kaphat-e a házasulandó palesztin izraeli állampolgárságot vagy sem.
A törvényt támogatók szerint a palesztinok a házasságok segítségével beszivárognak Izraelbe, s így hosszabb távon megszüntethetik az ország zsidó jellegét. Az illetékes bizottság azonban igen kemény hangon véleményezte a jogszabálytervezetet. A testület szerint Izraelnek nem szabadna életbe léptetnie a jogszabályt, valamint újragondolnia az ügyben a követendő utat, hogy megkönynyítse a családok újraegyesítését, mégpedig nem a tervezett, diszkriminációs alapon. A genfi székhelyű ENSZ-bizottságnak a törvényt elítélő nyilatkozatát a világszervezet izraeli nagykövete „nagyon átpolitizált kijelentésnek” tartotta. Yaakov Levy szerint az ENSZ „előítéletes megközelítése” az ügyben igazságtalanul különbözteti meg Izraelt, s hozzátette, a törvényt még nem fogadták el, így a belföldi jogi eszközöket még nem merítette ki teljesen Izrael és a világszervezet.
Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó