Füstbe ment terv

2003. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesebb mint két hónap adatott a hudna, azaz a tűzszünet időszakának Izraelben. Eredetileg három hónapot ígértek a palesztin fegyveres szervezetek, a határidő pedig szeptember 29-én, a második intifáda harmadik évfordulójának másnapján járt volna le. A véres közel-keleti valóság azonban nem engedte, hogy a jó szándék békét hozzon a térségbe.
Az Iszlám Dzsihád hebroni vezetőjének célzott likvidálása indította el a lavinát. A helikopterről kilőtt autó roncsai felett bosszút esküdött a szervezet néhány tagja, s a hudna ellenére izraeli autóbuszt robbantottak fel Nyugat-Jeruzsálemben. Izrael hivatalos nyilatkozatában először bölcs önmérsékletet tanúsított, ám heves vére néhány óra múlva újabb célzott likvidálásra sarkallta. Tel-Avivban nem várták meg, hogy Mahmúd Abbász palesztin kormányfő – ígéretéhez híven – valóban elfogassa a robbantókat, hanem saját szakállukra akcióba kezdtek. Mindez oda vezetett, hogy Abbász megszakította kapcsolatait a fegyveresekkel, köztük az egyre nagyobb teret nyerő Hamásszal, Izrael nem tárgyal tovább a palesztin hatósággal, legyen vezetője akár Abbász, akár Jasszer Arafat. Az intifáda, amely a tűzszünet ideje alatt lecsendesedett, most új erőre kaphat, hiszen a fő irányítók elvesztették türelmüket. A nagy reményekkel, csinnadrattával bejelentett útiterv pedig valószínűleg bekerül a többi, eredményt felmutatni nem tudó békeelképzelések közé.
A kvartett – az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország – által előkészített béketerv a bizalom erősítése érdekében mindkét oldaltól olyan lépéseket vár el, amelyek újra tárgyalóasztal mellé ültethetik a két fél képviselőit. A legnagyobb engedmények is visszájukra fordultak azonban. Izrael a palesztin foglyok közül csak a köztörvényeseket engedte szabadon, vagy azokat, akik amúgy is szabadulhattak volna a közeljövőben. A három nagy fegyveres csoport (Hamász, Iszlám Dzsihád, Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai) tűzszünetre vonatkozó ajánlatát soha nem ismerték el kormánykörökben előremutató lépésként, s nem is ültek le tárgyalni velük. Emellett a két népet elválasztó fal építése nemzetközi tiltakozás ellenére is folyik, a palesztin autonómia visszaadása pedig – a merényletek hatására – „elnapoltatott” egy békésebb időszakra.
A másik oldalt nézve pedig érthetetlen, hogyan döntheti romba azt a cseppnyi előrelépést is egy palesztin szervezet önkéntes merénylője. A célzott likvidálást követő buszrobbantás egyértelműen magában hordozta, hogy az erőszak spirálja felpörög, s ez magával ragadhatja az egész izraeli– palesztin békefolyamatot. A történtek láttán a felek mellett még egy ország felelőssége megállapítható, az Egyesült Államoké. A balul sikerült iraki kalandra figyelő, ezzel lekötött nagyhatalom ugyanis nem képes egyúttal Izrael ügyeit is intézni, a békülést „levezetni” a zsidó állam és a palesztinok között.
A már alapjaiban is kérdéses útitervet felajánlva várták el Washingtonban, hogy a két ősi ellenség e sorvezető mentén kibékül. A kezüket azonban nem voltak hajlandóak fogni, így csakis kudarc lehetett a grandiózus, ám nem kellően kidolgozott terv vége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.