Örökre vége a babiloni fogságnak

2003. 08. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor Babilon folyói mellett laktunk, sírtunk, ha a Sionra gondoltunk. Az ott lévő fűzfákra akasztottuk hárfáinkat. Mert akik elhurcoltak minket, énekszót követeltek tőlünk, és akik sanyargattak, öröméneket: Énekeljetek nekünk a Sión-énekekből! Hogyan énekelhetnénk éneket az Úrról idegen földön? Ha megfeledkezem rólad, Jeruzsálem, bénuljon meg a jobb kezem! Nyelvem ragadjon az ínyemhez, ha nem emlékezem rád, ha nem Jeruzsálemet tartom legfőbb örömömnek!” – hangzik a 137-es zsoltár. Kétezerötszáz éven át éltek zsidók Mezopotámiában, s most, túlélve annyi viszontagságot, kihalni látszik a helyi kolónia. A Jewish Agency nevű szervezet, amely a világ zsidóságát Izraelbe csábítja, s megszervezi az útjukat, a háború kezdeténél megkörnyékezte az iraki zsidókat. Jelenleg hivatalosan 34 zsidó él Irakban, ahol egykor 130 ezren alkották a helyi közösséget. Közülük 120 ezer a zsidó állam 1948-as megalakulása után két évvel, az iraki hatóságok hozzájárulása után azonnal elhagyták – mint a zsoltárból is kiderül – 2500 év után is ideiglenes hazájukat, s csak maroknyian maradtak.

Ma már csak 28 zsidó maradt Irakban, miután hatan kivándoroltak, s ők tovább gondolkodnak a költözésen. Bár az amerikai uralom Irakban mindenesetre több lehetőséget biztosít a vallási életnek, a helyi közösség fennmaradása azonban kérdéses. A kolónia több mint fele ugyanis már hetvenéves is elmúlt, s a városban utoljára 1978-ban tartottak zsidó esküvőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.