Őrült Ló panasza

Szentesi Zöldi László
2003. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államokat joggal nevezik a nemzetek olvasztótégelyének, sokan – talán éppen ezért – mégis számon tartják felmenőiket. Kétségkívül rokonszenves vonása az amerikai társadalomnak, hogy származását senkinek sem kell titkolnia, sőt különlegességnek számít, ha valaki „magyarnak”, „írnek”, „lengyelnek” tartja magát. Az idézőjel indokolt, hiszen általában fél, negyed- vagy nyolcadrész csörgedezik a nevezett nemzet véréből az illető ereiben. Az európai őseire büszke amerikai polgár önazonosságában igen fontos a származás kérdése még akkor is, ha az utód rendszerint már nem beszéli ősei nyelvét.
Másképp áll a helyzet az amerikai indiánokkal, akik mindmáig különleges helyet foglalnak el a társadalomban. Könnyen meglehet, hogy a hajdani tömeggyilkosságok miatti kollektív lelkiismeret-furdalás az oka, hogy indiánnak lenni ma sem könnyű Észak-Amerikában. Az országban élő mintegy 2,2 millió indiánnak 35 (!) egyeteme és felsőoktatási intézménye van, a szövetségi kormányzat sokat tett a társadalmi egyenlősdiért. Ennek ellenére az amerikai indiánok – a feketékhez, a latin-amerikai és az ázsiai bevándorlókhoz hasonlóan – gyakran úgy érzik, diszkrimináció áldozataivá váltak. Nem csoda, ha Geronimo, Ülő Bika és Őrült Ló leszármazottai történelmi sérelemként hordozzák az őseiket ért keserű megpróbáltatásokat, hiszen az indiánok elleni több évszázados „holokauszt” a történelem legnagyobb arányú népirtásai közé tartozik.
Az indiánkérdést sokáig nem tartották valós társadalmi problémának, 1973-ban azonban Marlon Brando magánakciója egy csapásra az amerikai őslakosokra irányította a nagyvilág figyelmét. A világhírű színész ugyanis nem vette át a számára megítélt Oscar-díjat, maga helyett egy Kis Toll nevű indián lányt küldött a díjkiosztó gálára, ő olvasta fel Brando rövid levelét is. Ebben a sztár kifejtette, hogy azért nem veszi át az amerikai filmakadémia díját, mert a westernfilmekben kegyetlen, durva vadembereknek ábrázolják az indiánokat, és közölte azt is, csatlakozott a dél-dakotai Wounded Knee helységet megszállva tartó őslakosokhoz. A helyszín kiválasztása jelképes volt, az őslakosok máig nem feledik, hogy 1890-ben a 7. lovasezred ágyúi háromszáz fegyvertelen indiánt, javarészt asszonyokat és gyermekeket gyilkoltak halomra. Az indián polgárjogi harcosok erre emlékezve szállták meg a települést, és ebben a kegyeleti aktusban segítette őket a társadalmi ügyek iránt mindig is igen fogékony Marlon Brando.
A botrány után az amerikai sajtó egyre nagyobb figyelmet szentelt az indiánok mindennapjainak. A rezervátumok autonóm területek, és nem vonatkoznak rájuk bizonyos amerikai törvények. Kaszinóturizmus alakult ki, így az indiánok mindmáig hatalmas jövedelmekhez jutnak a szerencsejátékokból, hiszen az állam nem tilthatja be őket, nem adóztathat és nem ellenőrizhet a XIX. század végén létrehozott rezervátumok területén.
Az amerikai közélet számos ismert szereplője büszkélkedhet indián felmenőkkel, még ha sokan nem hangoztatják is úton-útfélen. Ír apától és mexikói indián anyától származott például Anthony Quinn filmszínész, míg a karatézó színész, Chuck Norris esetében a helyzet éppen fordított, apja cherokee indián, anyja pedig ír volt. Szintén cherokee felmenői voltak-vannak Elvis Presleynek, Johnny Cashnek, Johnny Deppnek, Val Kilmernek. A neves énekesnő, Cher eredeti neve Cherilyn Sarkasian, apja örmény származású, de anyai ágon tizenhatod részt ő is cherokee. Az egykori westernsztár, Burt Reynolds indián származását maga a cherokee törzs „igazolta”, míg a másik nagy vadnyugati filmlegenda, Robert Mitchum nyíltan is elismerte, hogy az amerikai őslakosoktól származik. A szépséges Kim Basinger többször is mesélt arról, hogy svéd és ír felmenői mellett az egyik nagyanyja indián származású volt. Egy másik hollywoodi szupersztár, Cameron Diaz is nyolcadrészt cherokee. Vannak olyanok, akikről csak pletykák keringenek, az érintettek csak magánbeszélgetésekben vallottak származásukról. Cindy Crawford csúcsmodell például 1994-ben, a Rolling Stone magazinban hozta szóba indián őseit, Demi Moore és Don Johnson származásáról is társasági pletykák keringenek. Egészen biztos azonban, hogy félig indián a formabontó rendező, Quentin Tarantino. A neves színész, Tommy Lee Jones egy alkalommal komancs gyökereiről beszélt, majd pontosított: valójában nem komancs, hanem cherokee származású. Akár igaz, akár nem egy-egy híresség származása, ma nem takargatni való, sokkal inkább kuriózum, ha valakinek az ősei még lóhátról szemlélték a határt, és kalumetet szívtak barátaikkal a vigvamban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.