Elindult a baloldali helyezkedés a 2026-os választásra, a cél továbbra is a kormánybuktatás, az eszköz azonban változott. A DK teljesen új lelkesedéssel vág bele a kampányba Dobrev Klára vezetésével, aki viszont nem hagyja ott az Európai Parlamentet, tervei szerint onnan irányítja DK-t. A Momentum, felismerve, hogy támogatottságuk jelentősen megcsappant, ráadásul külföldi támogatóik is elpártoltak, a túlélés érdekében látszólag visszavonulót fújt, de inkább a politikai és anyagi túlélés reményében.

Dobrev nem jön haza, vagy mégis?
Dobrev Klára európai parlamenti képviselőként, de júniustól itthonról irányítaná a jövőben a Demokratikus Koalíciót a választás előtti szűk egy évben, noha a logikus lépés az lett volna, ha az elnöki poszt mellett Gyurcsány Ferenc képviselői mandátumát is ő veszi át az Országgyűlésben. Ehelyett Rónai Sándor ült be a parlamentbe, Dobrev pedig marad Brüsszelben, ami, ha az anyagi oldalát nézzük, teljesen érthető, a frissen visszavonult Gyurcsány Ferenc áprilisi tiszteletdíja ugyanis bruttó négymillió forint volt, ami messze elmarad az európai parlamenti javadalmazástól.
Dobrev távolmaradásának tehát komoly anyagi előnye is van, és az sem elhanyagolható szempont, hogy a 2022-es választásokon a közös ellenzéki lista második helyén szerepelt, mandátumáról azonban azonnal le is mondott, amit így már nem is kérhet vissza. Azért annyit már belebegtetett, hogy amennyiben 2026-ban bejut, akkor átül majd a magyar parlamentbe.
Bárhonnan is építené újra a baloldalt Gyurcsány utódja, a szocialisták már be is jelentkeztek. Komjáthi Imre, az MSZP elnöke, aki Gyurcsány miatt többször is kizárta az együttműködést, most tárgyalásra hívja Dobrevet. Úgy tűnik, a szocialista vezető nagyban gondolkodik, az új baloldali egységhez a DK és az MSZP nem elég.

– Mindenkit, az összes baloldali pártot, akár egyszemélyes pártokat, értelmiségieket, szakszervezeteket, civil szervezeteket is össze kell gyűjteni – fogalmazott lelkesen a pártelnök, aki egyébként pár hónapja még a Tiszának is felajánlkozott, de miután Magyar Péter elzárkózott lehetőségtől, Komjáthi arról beszélt, olyan pártokkal lépnének szövetségre, mint a Szanyi Tibor-féle Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (Iszomm), Ujhelyi István Esély Közössége vagy a Mesterházy Attila-féle Szocialisták és Demokraták.