A „szoborügy” rövid története

2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aradi Szabadság-szobor visszaállításáról három éve hozott határozatot a román kormány Dávid Ibolya magyar igazságügy-miniszter közbenjárására. A döntés után román nacionalista csoportok tüntettek Zala György alkotása ellen, melyet az aradi minorita rendház udvarába szállítottak. A rendházban már nem él magyar szerzetes. Az aradi önkormányzat 1999-ben elutasította a kormányhatározat végrehajtását, ám a 2000-es választások után az RMDSZ és a kisebbségben kormányzó Román Szociáldemokrata Párt együttműködési megállapodást írt alá, a feltételek közt megemlítve a szobor visszaállítását is. A két párt megyei szervezetei által aláírt protokollum értelmében tavaly az aradi városi tanács 90 millió lejt (közel 700 ezer forintot) utalt ki a szobor elhelyezését lehetővé tevő városrendezési terv elkészítésére, majd 2002 novemberében 2,2 milliárd lejt (kb. 15 millió forintot) irányoztak elő az emlékmű költségeire.
Az emlékmű restaurálására Kolozsi Tibor kolozsvári szobrászművész vállalkozott. A Tűzoltó térre tervezett újraállítás idejét 2003. október hatodikára tűzték ki.
A költségek fedezésére nonprofit egyesületet hozott létre az RMDSZ aradi szervezete, ám alig százhúszezer forint gyűlt össze a téglajegyekből. Időközben kiderült, hogy a szoborcsoport jobb állapotban van, mint gondolták, így csak hetvenötmillió forintra volt szükség a restaurálás befejezéséhez. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke anyaországi támogatást ígért, az MDF békéscsabai szervezete magyarországi önkormányzatok és magánszemélyek adakozásából közel hétmillió forintot kalapozott össze.
Az idén májusban a jelentéktelen súlyú kormánypárt, a Román Humanista Párt kijelentette: nem az ezeréves Magyarországot jelképező Szabadság-szobrot, hanem a románok nagy egyesülésének szobrát kell felállítani Aradon. Adrian Nastase kormányfő ezt követően kijelentette: a román kormányt nem érdekli az aradi emlékmű újbóli felállítása és nem is támogatja azt. Szerinte a szoborcsoport nem az egyetértést sugallja.
Júniusban megkezdődött a szobor talapzatának rekonstrukciója, rá egy hónapra Medgyessy Péter miniszterelnök bejelentette, hogy magyarországi közalapítványok összesen 70 millió forinttal támogatják az újraállítást. Szeptemberben a román kultusztárca műemlékbizottsága a szobor ellen foglalt állást, ám ez a helyi RMDSZ szerint csupán ajánlás értékű, ezért nem álltak le a munkálatokkal. Markó Béla RMDSZ-elnök előbb Adrian Nastaséval, majd Ion Iliescuval tárgyalt a kérdésről, de nem sikerült megegyezniük. Szeptember közepén a helyi szakhatóság formai okokra hivatkozva leállíttatta a szobor alapzatának építését és a tér felújítási munkálatait. A román miniszterelnök Markó Bélának azt javasolta: az emlékművet egy megbékélési parkban kellene felállítani más alkotások társaságában.
A szoborügyben Medgyessy Péter kormányfő levelet írt román kollégájának, mire válaszul Adrian Nastase kifejtette: a román közvéleményben nagyfokú érzékenység tapasztalható azzal az üzenettel kapcsolatban, amelyet az emlékmű hordoz, ez pedig a múltra és nem a jövőre vonatkozik.
Corneliu Vadim Tudor szélsőséges politikus szerint a szobor annak a tizenhárom magyar tábornoknak kíván emléket állítani, aki 1848–49-ben több mint negyvenezer román meggyilkolásáért volt felelős.
Ion Iliescu budapesti látogatásán is napirendre került a kérdés, ám megoldást nem sikerült találni.
Szeptember tizenhetedikén az RMDSZ operatív tanácsa visszakozott, elfogadta a megbékélési park ötletét.
Medgyessy Péter keddi, bukaresti látogatásán sem sikerült eredményt elérni. A magyar kormányfő beismerte: felmerült, hogy a szoborügy miatt lemondja a látogatását, de a kedvezménytörvény fontossága miatt végül mégis elutazott Bukarestbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.