Törvénymódosítást szorgalmaz – eddig eredménytelenül – a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP), hogy a jogerősen elkobzott gépjárművek, irodatechnikai berendezések, informatikai eszközök a költségvetési szervekhez, a rendőrséghez, a határőrséghez, a tűzoltósághoz vagy a vám- és pénzügyőrséghez kerüljenek, és ne árveréseken kelljen azokat értékesíteni. Szakértők szerint ezen lehetőség megteremtése a költségvetésnek nagyobb hasznot hozna, mint a jelenlegi gyakorlat. Az árverésig eltelt idő ugyanis a tárolás miatt hatalmas költségeket emészt fel, ráadásul az is előfordul, hogy a piaci ár alatt találnak csak vevőt egy-egy termékre. A vám- és pénzügyőrség tájékoztatása szerint öt évvel ezelőtt 1166, 1999-ben 1316, egy évvel később 1195 gépjárművet értékesített a vámszolgálat. Tavalyelőtt átszervezések miatt fél évig szünetelt az árverés, így akkor csupán 655 jármű kelt el ily módon, míg múlt évben már 1709, idén pedig napjainkig 948.
A büntetőeljárások során elkobzott járműveket a vámhatóság csak a bíróság jogerős, lefoglalást kimondó határozata alapján értékesítheti. Az esetek döntő részében ez a jellemző, míg a fennmaradó részben jelzálogjog érvényesítése következtében kerülnek a járművek a testület telephelyére. Az elmúlt évek pozitívuma, hogy a vámhatóság lefoglalhatja azokat a járműveket, amelyek használatával megsértették a jövedéki törvényt.
Amennyiben sor kerülne a törvénymódosításra, akkor is kérdéses, mi lenne például a luxus- és a sportkocsik sorsa. Így vélhetően továbbra is – részben – megmaradna az árvereztetés. Igaz, vannak olyan feladatok, mint például a titkosszolgálati munka, melynek ellátása során nem célszerű a testületnél rendszeresített járművekkel közlekedni a bűnözők közé beépült személyeknek.
Egyébként Észak-Amerikában és Európa több országban is bevett gyakorlat, hogy a lefoglalt járműveket szétosztják a rendvédelmi és ellenőrző hatóságok között. Az olasz vámszolgálat több mint 500 darabos hajóflottájának felét a csempészektől lefoglalt járművek teszik ki. Sőt, az USA-ban a járművekre az alábbi szöveget írják: Nem az adófizetők pénzéből vásároltuk, hanem törvénysértőktől koboztuk el.

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó