Átvette a Lukoil a Beopetrolt

Megvette a Lukoil orosz olajipari társaság az egy hónapja privatizációs tenderen elnyert szerb Beopetrol 79,53 százalékát, bár elemzők azon a véleményen voltak, hogy a belgrádi kormány visszakozik az ügylettől. A Lukoil a szerb vállalatért 117 millió eurót fizetett készpénzben, és kötelezte magát további 85 millió eurós befektetésre.

Hírösszefoglaló
2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai huzavona és külső cégek nemtetszése ellenére tegnap aláírta a Lukiol és a szerb privatizációért felelős társaság igazgatója a Beopetrol megvásárlásáról szóló szerződést. Az aláírást követve a szerb privatizációs miniszter azt nyilatkozta, hogy az ügylettel biztosítva lesz a szerbiai olajipar további fejlődése, és megkezdődik az ágazat átalakulása is, s ezzel együtt a NIS átstrukturálása is.
A Beopetrol megvásárlásáról szóló szerződés aláírása után a horvát INA azt nyilatkozta, hogy nemzetközi bírósághoz fordul jogorvoslatért a Beopetrol eladása kapcsán. A horvát társaság azt sérelmezi, hogy addig nem lehetett volna privatizálni a Beopetrolt, amíg nem rendezik azokat a tartozásokat, amelyek az INA és a szerb olajtársaság között fennállnak. Amikor kiderült, hogy a Lukoil többet ajánlott a Molnál, Áldott Zoltán, a magyar társaság stratégiai igazgatója közölte, hogy a Molt továbbra is érdekli a szerbiai piac, s ha a Lukoil nem áll el a Beopetrol megvásárlásától, azon lesz, hogy részt vegyen a NIS privatizációjában. A szerb privatizációs miniszter a Lukoil–Beopetrol-szerződés aláírását követve közölte, hogy a NIS eladására csak azután kerül sor, hogy a szerb parlament elfogadta az energiaipari ágazat szerkezeti átalakítását szabályozó törvényt. A Lukoil regionális igazgatója szerint cége is „izgatottan várja” a NIS privatizációját – írta az MTI–Eco.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.