A szokásosnál később kezdődik az idei cukorrépaszezon, még a betakarítás sem indult meg, ezért valószínűleg a gyáraknál is csak október 1-je és 9-e között kezdődik a feldolgozás, pedig korábban gyakran indult szeptember közepén a kampány – tájékoztatta lapunkat Koczka Zoltán, a Cukoripari Egyesülés (CIE) igazgatója. A termésről nehéz jóslásokba bocsátkozni, mert az eddigi visszajelzések alapján nagy szórás tapasztalható. Érkeztek hírek hektáronkénti várható 33 és 48 tonnás termésről is, ami rendkívül nagy eltérés. Az elkövetkező napok, hetek időjárása is kiszámíthatatlan, nem tudni, miként reagál rá a növény. Eddig egyébként sok helyen már a talajban tönkrement a répa – tette hozzá.
Emiatt biztosan kétmillió tonna alatt lesz az idei cukorrépatermés, ami jelentősen elmarad a gyárak által összesen leszerződött 2,4 millió tonnától. Emiatt a kampány is rövidebb lesz, valószínűleg ötven nap alatt lezajlik. Ez szintén növeli a költségeket, mert a kampány optimális hossza hetven nap körül van, a répával is több lesz a vesződség rossz állapota miatt – ismertette Koczka Zoltán.
Ennek ellenére cukor lesz elegendő, az idei termésből és a készletekből biztosítható a hazai szükséglet – mondta az igazgató, aki a készletek mennyiségéről nem tudott pontosan nyilatkozni. Azt azonban elmondta, hogy nem csak a gyáraknál találhatók cukorkészletek, mert tavaly év végén, illetve idén év elején a CIE becslései szerint 50-70 ezer tonna importcukor érkezett hazánkba, és annak egy része majd csak ezt követően kerül piacra.
A rossz termés nem érinti nagyban a szerződött árat, mert a répatermelőket nem a termés mennyisége szerint, hanem meghatározott képlet alapján fizetik. A gyár és a termelő közötti osztozkodás az idén a termelők felé billent, így a gazdák most 50,78 százalékkal részesülnek egy mázsa fehércukor gyártelepi árából. A termelők egy tonna répa után 8800-9000 forintot kaphatnak majd – mondta az igazgató, hozzátéve, az osztozkodási arány 2004-ben 51,15 százalékra emelkedik a termelők javára.
A cukor árának uniós kiegyenlítődésével kapcsolatban Koczka Zoltán kifejtette, 2004. május 1-jétől Magyarországon is életbe lép az uniós cukorintervenciós ár, ami azt jelenti, hogy 631,9 euró – körülbelül 156 ezer forint – alá nem eshet a cukor tonnánkénti gyártelepi ára. Ha ez mégis bekövetkezik, akkor állami felvásárlásra kerülhet sor. Jelenleg itthon a cukor gyártelepi ára mintegy 15 százalékkal elmarad az uniós szinttől. Az uniós rendtartás okozta árnövekedés következtében jövőre az idei árakhoz képest a cukorrépa-termelők két-háromezer forinttal többet kaphatnak terményükért. Itt azonban Koczka Zoltán felhívta a figyelmet, hogy ezzel együtt biztosan megemelkednek a termeléshez szükséges anyagok – műtrágya, vetőmag – árai is. Ezért sokkal nagyobb szerepe lesz a versenyképességnek, hiszen nem mindegy, hogy hektáronként negyven vagy hatvan tonna répát takarítanak be a termelők, és mennyi termés után kapnak pénzt. Ezért fontos a termésstabilitás, amely öntözéssel biztosítható, és amelynek támogatására a Cukor Terméktanács az agrártárcához kíván fordulni – mondta az igazgató, hozzáfűzve, hogy a támogatás részletei egyelőre kidolgozás alatt állnak.
Az elmondottakhoz Fischer Béla, A Magyar Cukor (MC) Rt. vezérigazgatója, egyben a CIE elnöke hozzátette: a vállalat gyáraiban október 1-jén kezdődik az idei cukorrépa-feldolgozási kampány. Bár a várhatóan beérkező nyersanyagmennyiség a kedvezőtlen időjárás miatt számításaink szerint mintegy 22 százalékkal kevesebb lesz, mint amennyire a mezőgazdasági termelőkkel szerződtünk, a hazai piac ellátását a tavalyi évről maradt készletekből teljes egészében biztosítani tudjuk.
A problémákat elsősorban az aszály okozza: a petőházi gyár körzetében például száz milliméterrel kevesebb csapadék hullott idén, mint a sokéves átlag. Összességében a MC Rt. üzemeiben idén 697 000 tonna cukorrépát dolgoznak fel, amelyből a két gyárban százezer tonna fehércukrot gyártanak, 30 ezer tonnával kevesebbet, mint egy évvel ezelőtt.
A mezőgazdasági termelők idén először kötöttek szerződéseket a tavaly decemberben tető alá hozott országos szakmaközi egyezmény alapján. Az MC Rt. termelőinek ez érezhető javulást jelent: A cukorrépa alapára a csökkenő cukorárak dacára a tavalyi évhez képest mintegy kilenc százalékkal növekedett. A 16 százalékos cukortartalmú cukorrépa átlagos átvételi ára így 9250 forint lesz tonnánként. Emellett a cég átvállalta – a korábbiaktól eltérve – a répatömegben átlagosan hatszázalékos mennyiséget kitevő szenynyeződések fuvarköltségének viselését, s idén kedvezményes áron adja a termelőknek a répaszeletet is – ismertette Fischer Béla.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben