Ingatlanbefektetések kockázatokkal

Sűrűsödnek a problémák egyes „kitűnő befektetést kínáló” ingatlanbefektetési szövetkezetek körül. A héten megérkezett a rendőrségre és a cégbíróságra a Pannon Unió 2003 felszámolását kezdeményező feljelentés, s elfogatóparancsot adtak ki Papp Gábor, a szövetkezet elnöke ellen, aki eltűnt a befektetők pénzével. Napok óta körözi a rendőrség Némethy Andrást, a Duna Profit szövetkezet vezetőjét is. Két másik szövetkezet ellen (KPHM, Vertical-Invest) – több száz feljelentés alapján – hónapok óta folyik a rendőrségi eljárás. Szeptember elején nemzetközi elfogatóparancs alapján Bécsben tartóztatták le Klivinyi Zoltán médiavállalkozót, aki gyanúsított a Vertical-Invest-ügyben.

Laczik Erika
2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszaporodtak az év elejétől azok az ingatlanbefektetési szövetkezetek, amelyek 15–23 százalékos hozamot ígértek tagjaiknak. Vagyis a banki kamat kétszeresét vagy ennél is többet kínáltak hirdetéseikben a hozzájuk forduló ügyfeleknek. Hirdetéseik szerint a befektetett pénzt különböző ingatlanfejlesztésekre gyűjtötték. Szerepelt az ígéretekben ötcsillagos luxusszálló-, apartmanház-, társasház-, és lakóparképítés is. Csakhogy ezeknél a szövetkezeti törvény alapján létrehozott társaságoknál a befektetett pénzek megtérülését semmilyen állami szerv nem garantálja, működésüket nem is ellenőrizheti. Ezért az év elejétől a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) folyamatosan nyilvános közleményekben tudatta, hogy a szövetkezetek nem szerepelnek a hitelintézeti és a tőkepiaci törvényben, így a PSZÁF nem ellenőrizheti őket. Így nemcsak az ígért hozam, hanem a befektetett összeg megtérülése sem garantált a szövetkezeteknél. Augusztusban a PSZÁF a Legfőbb Ügyészség fellépését kezdeményezte a befektetési szövetkezetekkel szemben a törvényesség védelme érdekében, nyilatkozta lapunknak Binder István, a PSZÁF sajtóosztályának munkatársa.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság még április elején megkezdte a nyomozást a győri KPHM Ingatlanfejlesztési Szövetkezet ügyében. A jelenleg ismeretlen tettes ellen folyó eljárás az APEH feljelentése alapján tőkebefektetési csalás, a PSZÁF bejelentése alapján jogosulatlan pénzintézeti tevékenység gyanújával indult. Mivel közel 300 szövetkezeti tag tett azóta feljelentést, hogy visszakért pénzüket nem kapták meg, így hűtlen kezelés jogcímén is indítható eljárás. Az eltűnt százmilliók miatt felmerült a vagyon elleni bűncselekmény gyanúja is. A rendőrségi vizsgálat során kommandósok őrizetbe vették Kurkó Gergelyt egy balatonfüredi bérelt luxusvillában, akit csalás gyanúja miatt évek óta körözött a Bács-Kiskun és Zala megyei rendőrség. Kurkó Vujkov István álnéven a KPHM számára is végzett munkát. Elfogásakor a füredi villában a nyomozók egy páncélszekrényt találtak, amelyben 22,4 millió forint készpénzt, két lőfegyvert és KPHM-es iratokat foglaltak le.
A KPHM először 2003 januárjában próbálta bejegyeztetni magát a győri cégbíróságon, a bejegyzési kérelmet háromszor is elutasították. A szövetkezet így csupán úgynevezett előtársaságként működött, s kimagaslóan magas kamatot ígért a belépőknek. A KPHM fennállása alatt 800 millió forintot gyűjtött össze a szövetkezeti tagoktól.
Július elseje óta a szövetkezetek számára tilos nyilvános hirdetésben tagokat toborozni és közölni a várható hozamot a befektetések után. A KPHM ennek ellenére augusztusban még hirdetett az MTV-n, főműsoridőben. A győri rendőrség sajtószóvivője, Kiss Imréné lapunknak elmondta, hogy azóta zárolták a szövetkezet bankszámláját, s lefoglaltak két nagy értékű gépkocsit is. A győri, kecskeméti és budapesti irodák berendezéseit is lefoglalták. Kurkó Gergelyt gyanúsítottként kihallgatták, de nem tett vallomást.
A XI. kerületi rendőrkapitányság gazdaságvédelmi alosztálya folytatja az eljárást a Vertical-Invest szövetkezet ellen tőkebefektetési csalás alapos gyanújával. Ez a 130 milliós törzstőkével alakult szövetkezet januártól működik. Három ingatlanberuházásához toborzott befektetőket. Egy megépítendő XII. kerületi luxusszállodához, egy budapesti lakóparkhoz és egy balatoni panzióhoz. Az ötcsillagos szálloda és a lakópark viszont csak papíron létezett, a szállodaépítés megindításához pedig nem voltak meg a szükséges hatósági engedélyek. Rendőrségi becslések szerint a szövetkezet mintegy 3 milliárd forintot gyűjtött össze fél év alatt.
Augusztus 7-én a rendőrség kezdeményezte a szövetkezet számlájának zárolását, amit a XI-XXII. kerületi ügyészség mint felügyeleti szerv feloldott. Később több helyen tartottak rendőrségi házkutatást ebben az ügyben, többek között a fővárosi irodában is, ahol lefoglaltak cégiratokat, befizetési bizonylatokat. Az iratokat jelenleg szakértők vizsgálják.
Eddig két gyanúsítottja van az ügynek: Klivinyi Zoltán és Svecz Szabina. Rendőrségi tanúvallomások szerint Klivinyi Zoltán médiavállalkozó áll a Vertical-Invest-csalássorozat mögött. Klivinyi a kilencvenes években az SZDSZ kampányainak szervezésében vett részt, majd 1998-ban független jelöltként próbálkozott az önkormányzati választásokon Óbudán. Óbuda adott otthont lapjainak: az Esti Hírlapnak, a Penthouse erotikus magazinnak és a Love & Sorry női magazinnak. (Ekkor került üzleti kapcsolatba Pánczél Ferenccel, az MSZP egykori óbudai önkormányzati képviselőjével, akit három évvel ezelőtt sikkasztással vádolt az ügyészség.) 2003. szeptember 8-án a Vertical-Invest új vezetőséget választott. A szövetkezet új elnöke Remete Julianna lett, aki tagsága mellett alkalmazottként a cég szegedi irodáját is vezette. Remete Julianna az új vezetés céljai közül kiemelte, hogy a szükséges feljelentéseket meg kell tenni a szövetkezeti tagság nevében, per alá helyezik a szövetkezet korábbi tulajdonában lévő ingatlanokat, amelyeket véleményük szerint aránytalanul alacsony összegért és a közgyűlés jóváhagyása nélkül értékesített a korábbi vezetés. Remete Julianna szerint a szövetkezet működési költségeit radikálisan vissza kell szorítani, ezért a 16-ból 14 irodát bezárnak, és 30 dolgozót elbocsátanak, ami havi 9 millió forint megtakarítást jelent. Hozzáfűzte: a korábbi vezetés havonta mintegy 80 millió forintot számolt el működési költségként, amelynek nagy részét a menedzsment aránytalanul magas, havi többmilliós jövedelme tett ki. Ezen a héten eljárás indult a XIII. kerületi rendőrkapitányságon a Pannon Unió 2003 ingatlanszövetkezet ellen is. A héten házkutatásokat tartottak a szövetkezet irodáiban, kiadták a körözést a szövetkezet elnöke, Papp Gábor ellen, aki nem számolt el a tagságnak a befektetett összeggel. A héten folyamatosan érkeznek a feljelentések, tudtuk meg a kerületi rendőrség illetékes nyomozójától. A Pannon Unió 2003. február 5-én alakult 100 millió forint törzstőkével. A szövetkezet internetes honlapján a budapesti Izabella utca 79. és Kazinczy utca 18. szám alatt társasházi lakásokat hirdet, valójában a két üres telken parkoló üzemel, építkezésre utaló nyomok nincsenek.
A Duna Profit szövetkezet ellen szeptember 18-án indult meg az eljárás Szombathelyen. A cég vezetőjét, Némethy Andrást még mindig keresi a rendőrség. A több száz károsult meghallgatása jelenleg is folyik, a károkozás a bejelentések szerint több száz millió forint nagyságrendű. A szövetkezet korábbi elnöke ellen – az említett társaságokhoz hasonlóan – szintén eljárás folyik. A HVG értesülése szerint a Duna-Profit háromezer, összesen ötmilliárd forintot befektető ügyfelének egy része az utóbbi hetekben 700 millió forintot vett ki lejárat előtt. A rendőrség bezárta a Duna-Profit irodáit, és zárolta a maradék százmillió forint készpénzét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.