Kétséges hitelű ügynökdokumentum

Kondor Katalin nem tartja hitelesnek azokat a dokumentumokat, amelyek alapján a Népszava című napilap tegnapi számában azt állította: a Magyar Rádió elnöke 1974-től kilenc éven keresztül a BRFK keretein belül működő III/II-B osztályon titkos megbízottként dolgozott. Szakértők szerint ilyen dokumentumot gyakorlatilag bárkiről ki lehetett állítani.

Pindroch Tamás
2003. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kondor Katalint 1974. február 23-án szervezték be, kapcsolata 1983 augusztusáig tartott, ekkor maga kérte az „állambiztonsági viszony” megszakítását – állította tegnap a Népszava. A lap szerint Kondort egy budapesti rendőr százados szervezte be. A Népszava által közzétett dokumentumon Kondor a „Vári” fedőnéven szerepel, és foglalkoztatási vonala az „egyéb kémelhárítás” volt.
– Felelősségem tudatában kijelentem, hogy a Népszavában megjelent dokumentumot most láttam először – hangsúlyozta közleményében Kondor Katalin. Aláírásom – folytatta – nem szerepelt rajta, ilyet nem írtam alá, soha nem működtem együtt semmilyen főcsoportfőnökséggel.
A közrádió elnöke megkéri az átvilágítóbírákat, hogy minden róla szóló hiteles dokumentumot vizsgáljanak át, és folytassák le az eljárást, ennek lezárulta után készséggel áll a nyilvánosság rendelkezésére.

Felhívta a figyelmet arra: a magyar sajtó történetében – ha csak az utóbbi heteket nézzük is – nem az első eset, hogy egy hamis dokumentumot valódiként hoznak nyilvánosságra.
Németh Péter, a Népszava főszerkesztője a Hír TV-nek kijelentette: több szakértővel vizsgáltatták meg a papírokat, akik hitelesnek találták azokat, így a közlés mellett döntöttek.
Kiszely Gábor állambiztonsági szakértő és Nagy Árpád volt III/II-es tiszt véleménye az, hogy a Népszava által közölt dokumentumok nem tekinthetők hitelesnek. – A papír csupán egy fénymásolat, ilyen regisztrációs lapok bármikor, bárhol előállíthatók, sőt nekem is van otthon belőlük egy csomó, kitölthető – mondta a szakértő. Utalt arra, hogy az egy esetleges belépési, beszervezési nyilatkozat aláírását tartalmazó dokumentum kapcsán is felmerül, hogy vajon az igazi, autentikus-e. Nagy Árpád is az esetlegesen Kondor által aláírt beszervezési nyilatkozatot hiányolta, mivel szerinte a lapban megjelent papírok semmit sem bizonyítanak; ezeket ugyanis – folytatta – az érintett tudtán kívül is bárkiről kiállíthatták. A közzétett dokumentummal kapcsolatban hangsúlyozta: egy harmadik személyen keresztül is meg lehet szerezni másnak az adatait és ezzel úgy beállítani az érintettet, hogy beszervezték. A Történeti Hivatal honlapja szerint a III/II-B alosztály a német– osztrák vonalon dolgozó elhárítást jelentette. Nagy szerint ebbe az alosztályba – bár nem kizárólagosan – a németül jól beszélő beszervezettek kerülhettek, az ő tudomása szerint viszont Kondor nem tud németül.
Gyarmati György, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatója sajtóközleményében rögzítette: a Népszava tegnapi számában közölt, szigorúan titkos minősítésű iratot az intézményük nem őrzi, s nem is őrizhetné. Hozzáfűzte: a 2003. évi III. törvényben szabályozott úgynevezett irategyesítésnek megfelelően a levéltár eddig az egykori állambiztonsági szolgálatok 1970 előtti visszaminősített anyagait vette át. Amint írta, a közölt szigorúan titkos minősítésű irat – az abban olvasható évszámok okán is – kívül esik mind az eddig őrzött, mind pedig a közelmúltban átvett iratok időkörén. A Népszava az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló 2003. évi III. törvény megfogalmazásával – miszerint az Országgyűlés hozzá kíván járulni az elmúlt rendszer állambiztonsági szolgálatai tevékenységének megismeréséhez és az áldozatok információs kárpótlásához – indokolta cikkének közzétételét.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint viszont a visszaélés személyes adattal vétség, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel járhat, a különleges adattal visszaélés pedig három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
Lapunk kérdésére a Népszava egy magát megnevezni nem kívánó munkatársa elmondta: mai számukban Kondor állítólagos beszervezőjével készített interjút tesznek közzé.
*
Kovács László, az MSZP elnöke szerint az ügy gyorsan lezárható, ha a rádió elnöke felhatalmazza az illetékeseket, hogy hozzák nyilvánosságra az őt érintő adatokat, amennyiben vannak ilyenek.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint a rádió elnökének állítólagos ügynökmúltját nyilvánosságra hozó cikk is bizonyítja: igazuk volt, amikor a teljes nyilvánosságot és a széles körű átvilágítást szorgalmazták ebben a kérdésben.
A kormánypárti politikusok figyelmébe ajánlom: egy olyan koalíciónak a tagjai, amelynek irányítója, Medgyessy Péter ügynököket irányító tiszt volt – közölte tegnap Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Szavai szerint Medgyessy olyan karban dolgozott, amelynek tagjai ezeket az ügynököket megzsarolták: hol kecsegtetéssel, hol kényszerrel vették rá, hogy nekik dolgozzanak. A politikus hozzáfűzte: a koalíciónak nincs morális alapja ezt a kérdést felvetni, csak saját gazdasági bajait, korrupciós botrányait, az erkölcsileg megítélhető „vadászházügyet” úgy próbálja elfedni, hogy minden, általa nem birtokolt független intézményt megtámad.
***
A MAGYAR NEMZET SZERKESZTŐSÉGE a Népszava pénteki címlapján közölt állítólagos dokumentummal kapcsolatosan sem változtat korábbi álláspontján. Mint ahogy azt Medgyessy Péter ügynökmúltjának nyilvánosságra hozatalakor kifejtettük: mindazok, akik a diktatúra titkosszolgálatával hivatalos minőségben együttműködtek, méltatlanok a demokratikus közszereplésre – legyen bár szó egy intézmény vagy az ország vezetéséről. Ha a Népszava az általa közölt dokumentum hitelességét és igazságtartalmát a független magyar bíróság előtt jogerősen bizonyítani tudja, természetesen Kondor Katalinnak is le kell vonnia a szükséges konzekvenciákat. Amennyiben ez a bizonyítási kísérlet sikertelen, úgy a teljes jogi és politikai felelősséget a Népszavának és a mögötte álló köröknek kell vállalniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.