Újabb korrupciós botrány bontakozik ki Brüsszelben

Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálata szerint az EU Menekültügyi Ügynökségének (EUAA) felső vezetői éveken keresztül figyelmen kívül hagyták a személyzeti szabályzatot, és egy baráti kört részesítettek előnyben a kinevezéseknél. Brüsszel újabb korrupciós botrány elé néz.

2025. 05. 15. 15:15
Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A visszásságokról szóló jelentés érzékeny időszakban született, mivel Brüsszel éppen a migrációról szóló tervezet végrehajtására készül. A nyomozás még 2022-ben kezdődött névtelen bejelentések alapján, és idén tavasszal zárult le. Az OLAF jelentése, amelyet márciusban megosztottak az Európai Parlament képviselőivel, azt állítja, hogy az ügynökség vezetése nem a szervezeti igények, hanem egyes személyek karriercéljai miatt alakította át a jogi, beszerzési és infrastruktúra-részlegeket, és baráti alapon juttatott középvezetői posztokat az érintetteknek.

Brüsszel ismét egy korrupciós botránytól hangos
Brüsszel ismét korrupciós botránytól hangos
Fotó: AFP

Újabb korrupciós botrány rázza meg Brüsszelt

Nina Gregori, az ügynökség ügyvezető igazgatója tagadta a vádakat. Írásos közleményében azt írta: 

Az OLAF jelentésében felhozott állítások nem nyertek bizonyítást, nem állapítottak meg szabálytalanságot, és semmilyen fegyelmi büntetést nem kaptam.

Gregori elmondta, hogy nem játszott szerepet a problémás személyek kinevezésében, mivel, állítása szerint, még 2019-es kinevezése előtt vették fel őket.

Minden, az úgynevezett szűk baráti körre vonatkozó állítás puszta szóbeszéden vagy meg nem nevezett tanúk megalapozatlan vádjain alapult, magyarázat vagy bizonyíték nélkül

– mondta. Hozzátette, hogy a pandémia és a fokozódó migrációs válság indokolttá tette az ideiglenes kinevezéseket, mivel a hagyományos toborzási eljárásokat felfüggesztették. 

Az OLAF azonban több szabálytalanságot is feltárt. Az álláshirdetések megkerülése, barátokból álló kiválasztási bizottságok kijelölése és hivatalos értékelések figyelmen kívül hagyása is előfordult. Az előléptetettek közül többen ismerték egymást még az ügynökséghez való csatlakozásuk előtt, rendszeresen találkoztak, ebédeltek együtt, állítják a jelentést ismerő források.

Az EP befagyasztotta az ügynökség pénzügyeit

Az ügy akkora visszhangot váltott ki, hogy az Európai Parlament május 7-én megszavazta, hogy ideiglenesen nem hagyja jóvá az Európai Unió Menekültügyi Ügynökségének 2023-as költségvetési zárását. Bár ez jogilag nem kötelező érvényű lépés, politikai nyomásgyakorlásra alkalmas jelzés az ügynökségnek.

Az EP költségvetési ellenőrző bizottságának svéd tagja, Jonas Sjöstedt szerint Gregorinak még sok mindent el kell magyaráznia, és a testület végső döntése akár a pozíciójának megtartását is befolyásolhatja.

 

Borítókép: Ursula Von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.