Szaktekintélyek tiltakoznak a privatizáció miatt

Nyílt levélben tiltakoznak a legnevesebb hazai agrárszaktekintélyek Mezőhegyes és Bábolna tervezett privatizációja ellen. Véleményük szerint a régi, neves birtokok magánosítása nem szolgálná a magyar mezőgazdaság épülését. A szakemberek szerint ugyanis ma is vannak – különösen az EU-csatlakozás kapcsán – olyan feladatok, amelyeket az állami kézben lévő, korszerűen felszerelt mezőgazdasági nagyüzemek megfelelőbben tudnak ellátni, mint a nyereségre irányuló tevékenységet folytató magánbirtokok. Bábolna privatizációs pályázata október elején várhatóan megjelenik, és a pályázók között emlegetik az MSZP közeli Arago csoportot is.

Nagy Ottó
2003. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnevesebb agrárszakemberek, oktatók és kutatók nyílt levélben tiltakoznak a mezőhegyesi és a bábolnai, – egykor volt állami – ma tartós állami tulajdonban lévő gazdaságok tervezett privatizációja ellen. A levélben foglaltak szerint az állami gazdaságok befejezett, folyamatban lévő és tervezett privatizációjáról a közvélemény csak mint árutermelő vállalatok magántulajdonba adásáról értesül, amelyeknek nincs különösebb visszhangja. Legutóbb Bábolna leendő privatizálása váltott ki ilyen visszhangot, s most Mezőhegyes eladásának szándéka háborítja fel az agrárszakembereket – fogalmaznak a levél írói.
A mezőhegyesi és a bábolnai ménes alapításának célja nem a jövedelemtermelés, hanem a köz szolgálata, nemcsak a lótenyésztés, hanem a mezőgazdaság általános fejlesztésének segítése volt. Kiemelkedő szerepüket jelzi a világhírű mezőhegyesi lófajták kitenyésztésén és a bábolnai baromfitenyésztésen túl a mintagazdaságként, az oktatásban, a kutatásban, a bemutató és szaktanácsadási szerepkörben nyújtott teljesítményük is – áll a levélben.

Mezőhegyes és Bábolna épületegyütteseivel, istállóival, lovardáival kulturális értéket is képvisel. Ám mindez csonka az állattartó telepek és az egészet kiszolgáló termőföld és növénytermesztés egésze nélkül, ezért ezt a szakmai és kulturális egységet nem szabad megbontani – vélik a tiltakozók.

Szerintük aligha lehet kételkedni abban, hogy ma is vannak – különösen az EU-ba való belépésünkkel kapcsolatos rengeteg teendő között – olyan, a közjó érdekében ellátandó feladatok amelyeket az állami kézben lévő, korszerűen felszerelt mezőgazdasági nagyüzemek megfelelőbben tudnak ellátni, mint a nyereségre irányuló tevékenységet folytató magánbirtokok. A nyereséges gazdálkodás csak mellékterméke lehet a fő profilként végzett oktatási, kutatási, bemutató, szaktanácsadási, regionális fejlesztési, természetvédelmi, integrációs és egyéb teendőket ellátó állami gazdaságoknak. Még egyértelműbb, ha olyan gazdaságok végzik ezeket a feladatokat, amelyek egyúttal nemzeti múltunk emlékeinek őrzésében is szerepet vállalhatnak. Miért ne lehetne Mezőhegyest – és talán még Bábolnát is – az európai kulturális örökség részévé tenni a privatizálás helyett?
A privatizálás mellett érvelők szerint a magángazdaságok is lehetnek mintagazdaságok, a tiltakozó agrárszakemberek szerint azonban e magángazdaságoktól nem lehet elvárni, hogy nyereségtermelés nélkül generációkon át ellássák ezeket a közjó érdekében szükséges feladatokat.

Mint ismeretes, hamarosan bekövetkezik tíz újabb állami gazdaság privatizációja, köztük Bábolnáé és Mezőhegyesé is. Az is kiderült már, hogy Bábolnát külön kívánják kezelni a többi gazdaságtól, és ismert az is, hogy a társaság privatizációs elképzelései közül egyet a Medgyessy-kormány már elutasított. Információink szerint már egy újabb koncepciót tárgyal a kormány, és a privatizációs kiírást október elején közzéteszik. A lehetséges pályázók között emlegetik a Hajdú-Bét Rt.-t, az IKR Rt.-t és az erősen MSZP közeli Arago csoportot. Az Arago és Leisztinger Tamás vezérigazgató az elmúlt évek során többször került reflektorfénybe. A szocialista kötődésű céget összefüggésbe hozták a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány milliárdos vagyonvesztésével is. A cég hosszabb-rövidebb ideig tulajdonolta a BÁV Rt.-t, a Zalakerámiát, jelenleg is tulajdonosa a Pick Rt.-nek. A cég legutóbb a Pick csoporthoz tartozó Ringa Rt.-t adta el egy off-shore cégnek.

A tiltakozók névsora:
Bálint György címzetes főiskolai tanár, Bócsa István akadémikus, egyetemi tanár, Bodó Imre egyetemi tanár, Buday-Sántha Attila egyetemi tanár, Bürgés György mezőgazdasági mérnök, Dimény Imre akadémikus, egyetemi tanár, Ernst József nyugalmazott mezőgazdasági mérnök, Fehér Dezső címzetes egyetemi tanár, Gundel János, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, Horn Artúr akadémikus, Horn Péter akadémikus, Hornok László, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, egyetemi tanár, Horváth József akadémikus, Izinger Pál nyugalmazott mezőgazdasági mérnök, a Mezőhegyesi Állami Gazdaság volt igazgatója, Keserű János nyugalmazott mezőgazdasági mérnök, a Mezőhegyesi Állami Gazdaság volt igazgatója, Kurnik Ernő akadémikus, Nagy Béla, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, Romány Pál, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, Sáringer Gyula akadémikus, egyetemi tanár, Schmidt János, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, Solymos Rezső, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, Stefanovits Pál akadémikus, Szaleczky Lajos nyugalmazott mezőgazdasági mérnök, Szabó Ferenc mezőgazdasági mérnök, Török Imre mezőgazdasági mérnök, Várallyay György akadémikus, Veress László egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, Z. Kiss László egyetemi tanár, Kovács Ferenc akadémikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.