A fehér bot és az érzékelhető világ

2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felvételi és nyelvvizsga-előkészítő látássérülteknek, látásjavító gyógypedagógiai terápiák, testi-lelki rehabilitációs táborok sérülteknek és családjuknak, vakoknak készült számítógépes programok és hiánypótló kiadványok – hosszan sorolhatjuk a jubiláló Vizus Alapítvány egy évtizedes tevékenységének gyümölcseit. – Az alapítvány néhány szülő és szakember összefogásával jött létre – mondja a kuratórium elnöke, Cseke Vanda, aki maga is érintett, mivel két lánya közül az egyik nem lát. – Az első időszakban az volt a fő célunk, hogy felkutassunk olyan módszereket, amelyekkel az alig látók esetében a maradék látás fejleszthető. Ezek a terápiák gyógypedagógiai kategóriába tartoznak, az említett alig látók orvosi szempontból már vaknak számítanak, esetükben a hivatalos kezeléseket befejezettnek tekintik. A speciális látásjavító eljárást – ami Schneider-módszer néven ismert – a mi alapítványunk hozta be Magyarországra – folytatja Cseke Vanda. Ez a módszer lényegében egy gyógypedagógiai elemeket tartalmazó látásrehabilitációs terápia, amely kezdetben szubjektív, később objektív látásjavulást eredményez. – Mivel a látáshoz kilencven százalékban az agyunkat használjuk, ez azt jelenti, hogy a látássérült a rossz beidegződések megváltoztatásával és tudatos odafigyeléssel működésbe hozhatja szemének azokat a területeit, amelyek még épek. Cseke Vanda hangsúlyozza: terápiájuk nem azonos a másfél évtizede magyarul is megjelent sikerkönyvekével, mint amilyen volt például a Dobd el a szemüveged! című. Az orvostársadalom vegyesen fogadja a Schneider-módszert, az alternatív gyógymódok között ismerték el, tehát hivatalosan természetgyógyászatnak számít – tudom meg Cseke Vandától. – Nem tanítják az orvosi egyetemen, ennek ellenére a szemorvosok közül is sokan használják, és komoly eredményeket tudnak felmutatni – teszi hozzá.
Az alapítvány minden évben tábort szervez fogyatékkal élők és családjuk számára. Mivel a továbbtanulás igénye a legtöbb fiatalban felmerült, elsősorban ez elől kellett elhárítani az akadályokat. A vak gyermekek ugyanis nem tudnak jegyzetelni vagy írásban számot adni tudásukról, az ehhez használt Braille-írógép viszont nehezen szállítható és kopogó hangja miatt közösségben zavaró. A probléma megoldását segítette, hogy a kilencvenes években a vakok számítástechnikai oktatása rohamos fejlődésnek indult, megjelentek a speciális olvasóprogramok, amelyek az írott szöveget felolvassák. Az alapítvány beindította a notebook-programját: az oktatásban részt vevő sérültek hordozható számítógépet kölcsönözhettek. – Ezzel azonban még nem oldottunk meg mindent, hiszen a sikeres érettségi után a főiskolai felvételik következtek – mondja Cseke Vanda. – Segítségünkre volt ebben a DFT egyetemi előkészítő szervezet, amellyel kísérleti jelleggel elindítottunk egy felkészítő programot látássérültek részére. A program sikere után megalakult a DFT Studium a Fogyatékosokért Szervezet, amely már kimondottan a célcsoport felkészítésével foglalkozik, s ennek eredményeképpen a jelentkezők 70 százaléka sikeres felvételit tett. Most az idegennyelv-oktatás megoldása a legfontosabb, hiszen a diplomához megkövetelik a nyelvvizsgát. Az erre való felkészítő tanfolyamot tavaly indítottuk be, s minden diákunk sikeresen letette a középfokú nyelvvizsgát – teszi hozzá.
Az alapítvány az előkészítő tanfolyamokhoz két olyan segédanyagot is kiadott, amely nemcsak a továbbtanulók, hanem minden látássérült ember számára hiánypótló. Első évben megjelentetett egy, vakok számára speciális programozástechnikával készült érettségire és egyetemi felvételire felkészítő CD-t, tavaly pedig egyedülálló digitális irodalmi szöveggyűjteményt adott ki számítógépes CD formájában.
Az alapítvány vakok számára is használható, úgynevezett akadálymentesített internetoldalt működtet a www.vizus.hu címen. – Az akadálymentesítés rendkívül fontos, de ennél a szónál mindenki csak a kerekes székesekre gondol, holott a vakoknak is szükségük van erre. Külföldön már bevált módszer, hogy egységesen, azonos magasságban Braille-írással feliratozott táblákat helyeznek el az épületeken, a szobák bejáratán és a mosdókban, ezzel segítve a tájékozódást. A hangos jelzőlámpák mellett jó lenne az is, ha a megállókban a buszok bemondanák saját számukat, megkönnyítve ezzel a helyes jármű kiválasztását – mondja a kuratórium elnöke. A Vizus Alapítvány megalakulásának 10. évfordulója alkalmából a fehér bot napja tiszteletére csütörtökön jótékonysági estet szervez, amelynek bevételét a fenti programok továbbfejlesztésére kívánja fordítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.