A haza bölcse talán többet érdemel

Úgy múlik el majdnem az egész 2003-as év, hogy a társadalom vajmi keveset érzékelhet abból: idén ünnepeljük Deák Ferenc születésének 200. évfordulóját. Igaz, októberre az állami megemlékezések is sűrűsödnek, hiszen a haza bölcsének születésnapja október 17-én lesz, ám független elemzők is úgy vélekednek, hogy a magát a nemzeti közép kormányaként aposztrofáló kabinet nagy lehetőséget szalasztott el, hogy ne csak hangzatos deklarációkban, hanem tettekben is demonstrálja a történelmi elődökhöz méltó voltát. Az emlékezést célzó pályázatokat már eleve korlátozottan, késve hirdették meg, magukat a támogatásokat pedig érthetetlenül szűken porciózták. A kormányzat ma tartja központi rendezvényét a Zeneakadémián, ahol a kormányfő átadja az első alkalommal odaítélt Deák-ösztöndíjakat.

2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte észre sem vette eddig a társadalom a Deák-bicentenáriumot. A helyi kezdeményezéseken, megemlékezéseken túl a kormányzat, illetve Medgyessy Péter kormányfő jószerével csak néhány alkalomhoz illőnek gondolt Deák-idézettel tudott előrukkolni a szokás szerint az ellenzéket dorgáló parlamenti beszédeken, nyilvános szerepléseken. Pedig a kormányzat nagy garral látott neki a Deák- és Rákóczi-emlékév megünnepléséhez – már ami a verbális elszánást illeti. A miniszterelnök még múlt év decemberében jelentette be, hogy a 2003-as esztendő a két jeles évforduló megünneplésének jegyében fog eltelni, aztán hosszú csönd következett. Olyannyira hosszúra nyúlt ez az „ünnepi” hallgatás, hogy a megemlékezés előkészületei is jelentős hátrányt szenvedtek. Április 8-án (!) aztán megtört a jég, s Medgyessy bejelentette a Deák-emlékév kezdetét. Maga a szlogen is sokat sejtetően aktualizált volt (Közmegegyezéssel Európába ), s a Néprajzi Múzeumban megtartott beszédében is a konszenzusos elemeket hangsúlyozta, amikor úgy fogalmazott: nincs két nemzeti érdek és nincs két nemzet sem.
Az európai uniós választás előtt pár nappal – szavakban legalábbis – a Deák szellemében való politizálás mellett tett hitet, s úgy vélekedett, a kiegyezés szellemi atyjának életműve azt üzeni: a politikában nincsenek ellenségek, csak ellenfelek, esetleg vetélytársak. Beszédének hitelét azonban nagyban aláásta, hogy ezt az alkalmat sem mulasztotta el felhasználni a polgári oldal elmarasztalására. Szerinte ugyanis csakúgy, mint Deák, a nemzeti közép kormánya is sokszor találkozik értetlenséggel – kompromisszumkereső, árkokat betemető politikája miatt. Az áprilistól szeptemberig eltelt időszak aztán nemhogy árokbetemetésre nem volt elegendő, de ezek szerint Deák Ferenc méltó megünneplésére sem, hiszen egyetlen állami rendezvényt sem tartottak ebben a periódusban.
A méltó megemlékezésről a legkülönbözőbb egyesületek, települések gondoskodtak. Júliusban például a Kossuth Szövetség rendezett tábort a bicentenárium jegyében, s a Zala Megyei Művelődési, Képzési Központ és Szakiskola tartott honismereti, módszertani tábort általános iskolásoknak.
Mint a Magyar Nemzet is hírt adott róla, a pályázatok kiírása is csak késve történt meg. A kormányzati nemzeti évfordulók titkárságára március 31-ig lehetett benyújtani a pályamunkákat, amelyeket május 31-ig ígértek elbírálni. A határidőt természetesen nem tudták tartani, s értesüléseink szerint többeknek még júliusban sem tudták átutalni az elnyert összegeket. A kiírás amúgy is sok furcsaságot tartalmazott. Csak kiállításokra, vetélkedőkre, CD-kre, könyvekre és egyéb dokumentációs anyagokra lehetett támogatást igényelni, kimondottan ünnepi megemlékezésekre, nagyobb tömegeket vonzó ünnepségekre nem. Ez azért is tűnhetett diszkriminatívnak és érthetetlennek, mert a legfiatalabb generációk számára éppen az ilyesfajta események nyújthattak volna egész életükre kiható élményeket. A pályázati összegeket igen szűkkeblűen – többnyire pár százezer forintot megítélve –, egyben szelektíven adagolták. Talán nem véletlen, hogy a pályázati eredmények listája ma már nem olvasható a nemzeti évfordulók titkársága honlapján, abból ugyanis kiderült, hogy éppen a kistelepülések zárattak ki nagy számban az anyagi támogatásból. Az elutasított pályamunkák között található a Kistarcsai Kulturális Egyesület éppúgy, mint a zalatárnoki önkormányzat és a Pécsi Kulturális Központ. Nem kaphatott támogatást a Honvédség és Társadalom Baráti Kör várpalotai szervezete, a Kőrösi Műhely Alapítvány, amely kulturális periodikát szeretett volna közreadni. De kosarat kapott a Lenti Honismereti Egyesület is, miként a Heves megyei Levéltár szándékait sem honorálták. Lentiben Deák helyi hagyományainak ápolására kértek egy kisebb összeget, Heves megyében pedig az 1848–49-es I. magyar hadtest iratainak második kötetét adták volna ki. Hasonló sorsra jutott a Bázakerettyei Általános Iskola is, amely kiállítással készült a Deák-évforduló méltó megünneplésére. A teljesség igénye nélkül a további elutasítottak: a Falvak Kultúrájáért Alapítvány, a Magyar Nyugdíjas Egyesületek Megyei Jogú Városi és Körzeti Szövetsége, az Alapítvány a Városért, az Eötvös József Főiskola és a Budapesti Honismereti Társaság, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Jogtudományi Intézete. Ez utóbbi szervezet elutasítása azért is különös, mert tervezett tudományos konferenciájuk a támogatás révén még több új eredményt hozhatott volna. Ráadásul a jogtudós Deák közismerten igazságügy-miniszterként tevékenykedett az 1848-as forradalom után, így szakmailag is érthetetlen a támogatás megtagadása.
A nemzeti évfordulók titkársága honlapját a jobb tájékoztatás érdekében hívták életre. Hogy mennyire töltheti be hivatását, azt jól illusztrálja, hogy ajánlójában olyan eseményekre hívja fel a figyelmet, amelyek már lezajlottak. Precizitását, színvonalát jellemzi, hogy szó szerint a következőt írja Deákról: „Anyja meghalt a születésekor, az apja is korán elvesztette.”
Feltehetőleg a kormányzat, illetve a Görgey Gábort váltó Hiller István új kulturális miniszter is érzékelte a lapunk által is szóvá tett hiányosságokat, s megkésve bár, de szeptember végén bejelentette: az oktatási miniszterrel közösen pályázatot írnak ki az évfordulóval kapcsolatos ünnepségek megrendezésére. A szándék megvalósíthatóságát azonban eleve kétségessé tette, hogy a pályázatok beadási határideje október 3. volt. (Emlékeztetőül: Deák születésnapja október 17-én van.) A pályázati kiírás másik hátulütője, hogy a támogatás az összköltség 70 százalékáig, de legfeljebb négyszázezer forintig nyújtható csupán. Az abszurd módon szűkre szabott határidőn túl azokat is kirekesztik a pályázatból, akik kevés önálló forrással rendelkeznek, vagy nem tudják előre finanszírozni a rendezvényeket, mivel a pályázatok térítése utólagos elszámolás alapján történik.
Deák Ferenc 1854-ben költözött végleg Pestre, és haláláig a híres Angol Királynő Szálloda lakója volt. A szálló így a magyar politikai élet központjává vált, nem véletlen, hogy a kiegyezés szülőházaként vonult be a történelembe. Az ódon épületet 1940-ben bontották le, helyén ma a Vigadó mellett a – brókerbotrányról elhíresült – Kereskedelmi és Hitelbank székháza áll. A bankközpont falán hiába keressük a haza bölcsének emléktábláját. A kormányzat talán megérezte, hogy ebben a politikai helyzetben a legkevésbé sem ajánlatos számukra a dicső múlt és a botrányos jelen összekapcsolása egy emléktábla avatásával.
***
Deák Ferenc öröksége és a bíráskodás.
A haza bölcsének életműve a bíráskodás etikai viszonyainak napirenden tartását, a közelgő EU-tagság pedig ezzel együtt a szakszerű és hatékony igazságszolgáltatás iránti jogos társadalmi igényt veti fel – erről is szólt Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke a Deák Ferenc jogi-képviselői munkásságát elemző, Zalaegerszegen tartott emlékülés sajtótájékoztatóján. Az uniós szakmai felkészültséget firtató kérdésre Lomnici közölte: a bírói kar időben rendelkezik majd a kellő, ügyszakok szerinti jogismerettel. Szükség lenne bíróképző intézetre, és ha már működne, akkor évi 400 millió forint uniós támogatást élvezne. – A gyulai önkormányzat által felajánlott ingatlanon, 500 millió forint költséggel kívánunk ilyen intézetet létesíteni; az egész beruházás kétmilliárdba kerülne, de még nem ismert ennek a forrása – említette az LB elnöke. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.