Az eredeti költségvetési keretszámokhoz képest 350 milliárdos többletkiadással és 280 milliárdos többletbevétellel számol a pénzügyi tárca. Ennek alapján – állítják – tartható a legutóbbi, a GDP 4,8 százalékában meghatározott hiánycél. (Az eredeti terv 4,5 százalékos deficittel számolt.) Az első háromnegyed évben keletkezett – helyi önkormányzatok nélkül számolt – 809,4 milliárdos hiány a tárca prognózisa szerint októberben további 65 milliárd forinttal növekszik, ám ezt – és a novemberi hiányt – ellensúlyozza a decemberre várt jelentős többlet. Az utolsó hónapra előre jelzett pozitív mérleget a tárca az akkorra várt társaságiadó-feltöltéssel és az idén elmaradó rendkívüli kiadásokkal magyarázza.
A pénzügyi tárca a jövő évi inflációra adott prognózisán sem óhajt változtatni annak ellenére, hogy a jegybank és a piac is jóval magasabb drágulást vár 2004-re a költségvetésben meghatározottnál. (A jegybank 6,5 százalékos átlagos inflációról beszél a jövő esztendőre vonatkozóan, míg a PM 5,5–6 százalékot valószínűsít.)
A pénzügyminiszter leszögezte: biztos abban, hogy a jegybankkal közösen meg tudják határozni a 2005. decemberi inflációs célt. Hozzátette, hogy nem lát problémát a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium együttműködésében. László kifejtette: türelemre és következetességre van szükség a gazdaságpolitika végrehajtása kapcsán. A miniszter szerint a gazdaságpolitika hatásai nem jelentkeznek azonnal, ám már tapasztalhatók biztató jelek: az export enyhe növekedésnek indult, a lakossági fogyasztás kissé visszafogottabb, és a beruházások bővülése is megindult, a működőtőke-beáramlás pedig év végéig meghaladja az egymilliárd eurót.
*
– Nem tudjuk mire vélni a pénzügyminiszter optimizmusát az államkassza és a gazdaság helyzetével, kilátásaival kapcsolatban. A szeptember végi államháztartási hiány lényegében elérte az egész évre tervezettet, a gazdasági növekedés üteme hatéves mélyponton van, romlik a fizetési mérleg egyenlege, lanyha a beruházási tevékenység – reagált László Csaba megállapításaira a Fidesz gazdasági kabinetje az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében. A Fidesz szerint nem tesz jót a Pénzügyminisztérium hitelességének, hogy jelentősen elszámították az államkassza bevételi és kiadási oldalát, így az államháztartási hiányt is. A PM vezetését továbbra sem érdekli a gazdasági kutatóintézetek figyelmeztető jelzései, indokolatlanul optimista helyzetet vázol a gazdasági folyamatokról az őszinte beszéd helyett. Ha olyan kedvezően alakul a helyzet, vajon miért van szükség jövőre 550 milliárd forintos adóprésre? – teszi fel a kérdést a közlemény.

Kövesse nálunk élőben Orbán Viktor beszédét Ráckevéről – élő videó