Drága lesz a 3G – UMTS licencdíja?

2003. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eltérnek a vélemények abban, hogy valójában kell-e újabb és gyorsabb mobil telekommunikációs technológiára (3G – UMTS) épített távközlési rendszer a világon. A szolgáltatók többsége amellett teszi le voksát, hogy kell, mivel ezzel a módszerrel újabb és újabb ügyfelek megnövekedett igényeit tudják kielégíteni, nem beszélve arról, hogy a fiataloknak – mint az egyik legnagyobb célközönségnek – nyújthatnak kiemelt szolgáltatásokat. A 3G tender a nyugat-európai országokban több esetben a nyertes cégek jelentős eladósodottságát idézte elő: azok a több milliárd dolláros tenderek, amelyeket a kormányok kiírtak, a távközlési piacok liberalizációja után újból a szektor válságához vezettek. Csak nagy és jelentős tőkével rendelkező cégek voltak képesek elindulni és nyerni a 3G-tenderen, de a nyertesnek még ki kellett építenie az újabb szolgáltatói hálózatot, ami újabb nagy költséget jelentett, ezért a vállalatok komoly hiteleket vettek fel a finanszírozáshoz.
Japán után idén Nyugat-Európában is elindult a 3G rendszer, amelyen keresztül nagyon jó minőségű internetkapcsolat létesíthető: mozgóképeket és zenei fájlokat az eddigieknél ötször gyorsabban lehet letölteni. Magyarországon a kormány tervei szerint 2004-ben írhatják ki a 3G tendert; a szakemberek szerint a tender vagy a licenc díja a költségvetés számára 15–20 milliárd forintos bevételt teremthet. Mások, például a Pannon GSM kommunikációs igazgatója, Felkai György szerint a licenc díjának erősen közelítenie kell a nulla forinthoz. Felkai György a Pannon GSM UMTS rendszerének bemutatója kapcsán azt nyilatkozta: a technikai fejlesztés üteme egyelőre megelőzi a fogyasztók igényeit. A fejlett piacok harmadik generációs távközlési rendszerei óriási vesztességgel működnek, többek között azért, mert a tervezetthez képest töredéknyi ügyfél veszi igénybe a szolgáltatást. Mindez óvatosságra int. A kommunikációs igazgató hozzátette: a nemzetközi példák elemzése rávilágít arra, hogy a túlságosan magas állandó költségek – különösen a drága licencdíjak – és a mérsékelt érdeklődés miatt nincs eredményes üzleti modell. Ama néhány nemzeti piacon, ahol már elindult a szolgáltatás, egyelőre sikertelen a működés a kapacitások alacsony kihasználtsága és a csekély ügyfélérdeklődés miatt.
Független szakértők szerint egy olyan tendernek lenne alapja, amely a felhasználók számának megjelenésével utólag fizettetné meg a szolgáltatókkal a licenc díját. Így több bevételt lehetne teremteni a kormányzat számára, másrészt gyorsabban elindulhatna a 3G-szolgáltatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.