Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap – lapzárta után – szavazott az Irakkal kapcsolatos, immár harmadszor átdolgozott amerikai határozattervezetről. Washington és London ugyanakkor elutasította az Oroszország, Franciaország, valamint Németország által kedden beterjesztett kiegészítéseket. Washington nyilvánvalóan ENSZ-felhatalmazást szeretne és további államok anyagi és katonai bekapcsolódását az iraki stabilizációs munkákba. A német–orosz– francia beterjesztés kiegészítő módosításai egyértelmű megfogalmazást nyújtanának az iraki ideiglenes kormány megalakításának, előirányoznák a kormányzati felelősség átruházásának a menetrendjét, valamint Kofi Annan ENSZ-főtitkárt bevonnák a menetrend kidolgozásába.
Az amerikai határozattervezet felszólítja az iraki ideiglenes kormányzótanácsot, hogy a koalícióval együttműködve december 15-ig készítse el az alkotmány kidolgozásának és a törvényhozási választások megtartásának a menetrendjét.
Oroszország álláspontja változatlan Irak kérdésében – erősítette meg Bécsben Igor Ivanov orosz külügyminiszter. Ivanov kétnapos bécsi tárgyalásai befejeztével cáfolta azt a hírt, amely szerint Franciaország, Németország és Oroszország feladta volna eddigi álláspontját az iraki kérdésben, és már nem ragaszkodna ahhoz, hogy az ENSZ központi szerepet játsszon Irakban.
Eközben a török külügyminisztérium elítélte a Törökország bagdadi nagykövetségét ért támadást. A török diplomácia megítélése szerint nehéz addig bármilyen területen haladást elérni, amíg nem oldódik meg a „biztonsági probléma”. A török külügyminisztérium nyilatkozatában leszögezi: Törökország továbbra is kész segítséget nyújtani a szomszédos Iraknak.

Túlélőkalauz az érettségi alatt: így küzdheted le a vizsgadrukkot