Kína nagy lépése

Szentesi Zöldi László
2003. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pekingben felszállt a füst. Tegnap hajnalban útra kelt – és a tervek szerint ma hajnalra vissza is érkezik – a Szencsou–5 nevű űrhajó, fedélzetén a szerencsés kiválasztottal, a 38 éves Jang Li-vejjel. Ezzel Kína belépett a világ egyik legszűkebb klubjába, mindeddig ugyanis csak a volt Szovjetunió és az Egyesült Államok küldött űrhajót a világűrbe emberrel a fedélzetén.
A tudományos szenzációval egyidejűleg hatalmas politikai hangulatkeltés folyik a kontinensnyi országban. Amint azt előre sejteni lehetett, a pekingi pártvezetés a kommunista világrendszer felsőbbrendűségének igazolására használja fel az űrrepülést. Hu Csin-tao kínai elnök szerint a Szencsou–5 „történelmi állomást jelent a kínai népnek a világ tudományos és technológiai csúcsainak meghódításában”, és hozzátette, „a párt és a nép soha nem felejti el azoknak az érdemeit, akik a hazáért, a népért és a nemzetért dolgoztak”. Az általános lelkesedésre némileg árnyékot vet, hogy a kommunista vezetés végül mégsem adta áldását a kilövést megörökítő élő televíziós közvetítésre. Alighanem attól tartottak, hogy előre nem látható műszaki rendellenesség vagy baleset változtatja nemzeti gyásszá az eufória pillanatait. Pekingben jól emlékeznek a több halálos áldozatot követelő 1990-es és 1992-es sikertelen rakétakísérletekre, éppen ezért ezúttal semmit sem bíztak a véletlenre.
Az űrutazással kapcsolatos előzetes lépések – akárcsak a SARS-járvány esetében – arról tanúskodnak, hogy Kínában sajátosan értelmezik a tájékoztatást. Még néhány nappal ezelőtt sem lehetett tudni, mikor indul el az űrhajó, mindössze annyit közöltek, ezen a héten következik el a történelmi pillanat. Hírek érkeztek arról, hogy Jang Li-vej, más jelöltekkel együtt már tíz éve készül a nagy repülésre. A hivatalos titoktartásra jellemző, hogy még a saját feleségének sem árulhatta el küldetése célját. A kilövés előtti lázas készülődésre jellemző, hogy a Góbi-sivatagban fekvő űrváros környékét százhúsz kilométeres körben lezárták, az odaigyekvő külföldieket pedig viszszafordították.
Ha megvonjuk az első kínai űrutazás mérlegét, nem kétséges, hogy a politikai szempontok felülkerekedtek a katonai realitásokon. Igaz, hogy a Szencsou– 5 saját fejlesztés, de műszaki értelemben nem jelent mérföldkövet az űrhajózás történetében. Látni kell azonban, hogy Peking számára az űrutazás ténye az elsődleges, a mostani esemény tehát nem önmagában fontos, hanem újabb lépcsőfok a tényleges világhatalommá váláshoz vezető úton. Ebben a tekintetben a kínai vezetők hatékonyan és rugalmasan gondolkodnak. Jól illusztrálja ezt a kétfajta műszaki szemlélet. Amíg az Egyesült Államokban a robotok hatékonyságára hivatkozva újabban sokan megkérdőjelezik az emberi űrrepülés szükségességét, Kína a hagyományos módszereket alkalmazva, fokozatosan zárkózik fel fő vetélytársához. Ebben a folyamatban jelent újabb állomást a kínai űrhajózás mostani nagy lépése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.