A Vásárhelyi-terv 10 évének első négy évéről döntött tegnap a kormány. Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter jövőbe ívelő programnak nevezte a tervet. Ami annál is inkább igaz, mert a jövő évi költségvetés csak nyolcmilliárd forintot irányoz elő az árvízvédelmi beruházások megkezdésére. A kormány egyébként az első négy (2004–2007) évre 130 milliárdot ítélt oda a programnak, azt remélve, hogy ennek negyedét európai uniós forrásokból sikerül biztosítani.
Három katonai tárgyú előterjesztéssel fordul a kabinet a parlamenthez, melyek elfogadása kétharmados többséget igényel – mondta el Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Szeretnék meghosszabbítani 2004. december 31-ig az Irakban tartózkodó 300 magyar katona mandátumát. Ez jelenleg hat hónapra szól. Ilyen felkérést Magyarország nem kapott, de a kormány szerint továbbra is kívánatos a nemzetközi erők jelenléte a közel-keleti országban. A költségeket már be is tervezték a jövő évi büdzsébe.
A kabinet ahhoz is az Országgyűlés felhatalmazását kéri, hogy a Magyar Honvédség egy 150 fős alegysége a NATO reagálóerőinek részévé váljon. Valamint, hogy az alakulat a NATO által irányított bármely műveletben részt vehessen. A kormány a parlament elvi jóváhagyását kéri ahhoz is, hogy a NATO-beosztásban lévő magyar katonák parancsnokságaikkal a szövetség vezette műveleti területre települhessenek át.
A táppénz csökkentése szerepel a jövő évi költségvetésben – ismerte el a szóvivő. Ám szerinte csak „igazságosabbá tételről” van szó, mert a juttatással sokan viszszaélnek. A táppénz 2004. április 1-jétől a napi átlagkereset 65 százalékára csökkenne 70 százalékról. Azok, akik kórházban vannak vagy nem rendelkeznek legalább kétéves folyamatos jogviszonnyal, csak 60 százalékot kapnának.
*
„Érdemes megvárni, lesz-e új ENSZ BT-határozat az iraki stabilizáció ügyében, vagy sem” – reagált Simicskó István (Fidesz) a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakra. Szerinte rövid idő telt még csak el a magyar katonák Irakba utazása óta, és egy parlamenti döntés előtt át kellene tekinteni az elmúlt időszak tapasztalatait.

Túlélőkalauz az érettségi alatt: így küzdheted le a vizsgadrukkot