Elindult tegnap Kántás Andor pilóta Apollo Fox típusú, ultrakönnyű repülőgépével Sármellékről, hogy Prága, Drezda és Hamburg érintésével Norvégiába, majd Svédországba repüljön, folytatva egy éve megkezdett misszióját, amelynek célja felhívni a közvélemény figyelmét egy súlyos értelmi fogyatékossággal és mozgássérüléssel járó genetikai betegségre, a Rett-szindrómára. A pilóta társa Ragályi Elemér Oscar- és Kossuth-díjas operatőr-rendező, aki filmet készít az útról.
Emlékezetes: Kántás, és előző társa, Latky Csongor lassan egy éve, január 30-án érkezett meg Keszthelyről Sydneybe az egri gyártású repülőgéppel. Mint annak idején megírtuk, a magyar rekordereket a bankstowni repülőtéren összegyűlt tömegben többek közt Dick Smith helyi milliárdos és híres sportrepülő köszöntötte, aki az Apollo Fox földet érése után bejelentette: ötezer dollárt ad a budapesti gyógyközpont létrehozásán dolgozó Magyar Rett Szindróma Alapítványnak (MRSZA). A központ azóta sem épült fel. Az ünnepi hangulat elmúltával kiderült, a milliárdos nem a magyar, hanem az ausztrál betegeknek ajánlotta fel az összeget – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Pokorny Katalin, az MRSZA kuratóriumának elnöke. Elmondta: az azóta eltelt hónapokban csak kevés támogatást kaptak itthon is: pár százezer forint összegyűlt az adók egy százalékának felajánlásaiból, egy ismeretlen támogató egymillió, míg egy vállalkozó 500 ezer forintot adott. Mindez kevés a központ felépítéséhez, ráadásul ahhoz, hogy állami támogatást kapjanak; az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumhoz benyújtandó pályázat feltételeként az építési költségek 15 százalékát önerőből kell állni, és engedélyeztetett építési tervekkel kell rendelkezniük. – Az idei évre még az alapítvány működéséhez szükséges összeget sem fizette ki a tárca – tette hozzá Pokorny.
Az MRSZA képviselői jelenleg az egyik fővárosi kerület önkormányzatával és a katolikus egyházzal tárgyalnak egy épület esetleg beépíthető tetejéről, illetve egy használaton kívüli plébánia tartós használatának lehetőségéről.
Kántás Andor – akinek egyik lánya, a repülőgép névadója, a tízéves Lúcia szintén a Rett-szindrómában szenved – egy regionális, vidéki központként működő nappali intézmény felépítését szeretné elérni, ezért Keszthelyen létrehozta a Lúcia Nyílt Alapítványt a Halmozottan Sérült Gyermekekért.
A pilóta az újabb repülőút előtt lapunknak elmondta: az elkészülő filmmel szeretnék reálisan bemutatni mindazon érintett gyerekeket és hozzátartozóikat, orvosokat és intézményeket, akiknek a betegség okozta nehézségekkel nap mint nap szembe kell nézniük.

Mutatjuk, hogy milyen érettségi feladatokat kaptak a diákok történelemből