MSZP kontra ügyészség

Az ügyészségen a rendőrség tudta nélkül hallgatták ki Rejtő E. Tibort, a K&H Bank előzetes letartóztatásban lévő volt vezetőjét. Az MSZP tiltakozott a vádhatóság eljárása miatt, a Fidesz és az ügyészség úgy véli, a lépés jogszerű volt. Zárolták Bleuer Istvánnak, a Népszava korábbi tulajdonosának és az érdekeltségi körébe tartozó cégeinek a K&H Banknál vezetett számláját.

Munkatársainktól
2003. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli fordulatként értékeli az MSZP a K&H-ügyben, hogy Rejtő E. Tibort, a bank volt vezetőjét csütörtökön a rendőrséget kizárva meghallgatták az ügyészségen, majd átszállították egy büntetés-végrehajtási intézetbe – mondta Juhász Gábor, a párt frakcióvezető-helyettese. Szerinte ez csökkenti a rendőrség esélyét a sikeres nyomozásra. Juhász továbbá kíváncsi arra, van-e a történteknek köze ahhoz, hogy az MSZP a K&H-bizottságban azt is vizsgálni szeretné: Pintér Sándor, Demeter Ervin és Varga Mihály volt miniszterek 2001 őszén elsimítottak-e egy ügyet. Információink szerint ez egy Synergon Rt.-vel kapcsolatos eset volt. Juhász azt szeretné tudni Polt Péter legfőbb ügyésztől, hogy tartja-e azt az állítását, miszerint egyedi ügyekben nem ad utasítást. Arra is kíváncsi, hogy Szalai Annamária (Fidesz) állítása, miszerint, ha a K&H-ügyben a tanúk beszélni kezdenek, ki fog derülni, hogy Medgyessy nemcsak kormányfőként, de bankárként is megbukott, légből kapott állításon, vagy ügyészségi kiszivárogtatáson alapul.
*
A frakcióvezető-helyettes kérdésre válaszolva elmondta: ma a parlamentben kiderül, interpellálják-e Poltot ezzel kapcsolatban.
– A szocialista pártnak komoly félnivalója van Rejtő E. Tibor vallomásától, ezért most már nem egyszerűen interpellációkkal akarnak nyomást gyakorolni az ügyészségre, hanem napi szinten kívánnak beavatkozni az ügyészség munkájába – reagált Répássy Róbert politikustársa kijelentéseire. A Fidesz frakcióvezető-helyettese hozzátette: felszólítják Medgyessy Pétert, hogy annak a találkozónak a szellemében, amelyen az ügyben eljáró hatóságok vezetői vettek részt, tartsa távol a szocialista pártot a nyomozástól. Répássy úgy vélekedett, hogy a szocialisták nevében jogi ismeretekkel rendelkező politikusnak kellene véleményt nyilvánítania, az ügyészségnek ugyanis joga van gyanúsítottak meghallgatásához.
– Az ügyészség folyamatosan összhangban dolgozik a rendőrséggel, azonban ezt az összhangot kiemelt ügyekben az ügyészség felügyeli, ezért hallgathatta ki Rejtő E. Tibort – mondta Borbély Zoltán, a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Borbély szokatlannak nevezte, hogy a nyomozás bármely mozzanatát bárki kritikával illesse, illetve beleszóljon annak menetébe. Hozzáfűzte: a nyomozás érdekeit nem szolgálja, hogy valamely nyomozati cselekmény a nyilvánosság elé kerül.
A meghallgatás jegyzőkönyveit az ügyészség a rendőrség rendelkezésére bocsátotta.
– A rendőrség nem tudott arról, hogy az ügyészség elszállította és kihallgatta Rejtő E. Tibort – jelentette ki Németh Lajos, az ORFK kommunikációs igazgatóhelyettese.
Tanúként hallgatták ki az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságán Bleuer Istvánt, a Népszava korábbi tulajdonosát a K&H-nál történt sikkasztás ügyében – erről a napilapnak adott interjújában beszélt az üzletember. Bleuer, illetve cége, az ESMA Spanyol–Magyar Kft. négy évvel ezelőtt döntött úgy, hogy szabad pénzeszközeit a Kereskedelmi és Hitelbanknál helyezi el, ahol rendre magasabb hozamokat sikerült elérniük. Németh Péter, a napilap főszerkesztője kérdésére, miszerint „mondhatjuk-e azt, szemben a Magyar Nemzet és egyes jobboldali politikusok állításával, hogy ön mint VIP-ügyfél nemhogy nyertese az ügynek, hanem vesztese?” (lapunk ilyet nem állított), Bleuer elmondta: egyelőre mindenképpen, mivel most még a tőkerészhez sem jut hozzá. Kiderült ugyanis, hogy az üzletember számára teljesen érthetetlen okból zárolták a K&H Banknál magánszemélyként és cégek tulajdonosaként elhelyezett tőkéjét, ami miatt a pénzintézet ellen is pert kíván indítani. Bleuernek azért nem világos az eljárás, mert Kulcsár Attilától mint portfóliókezelőtől rendszeresen eredménykimutatást kaptak a magasabb hozamokról, amiből arra következtettek, hogy jó kezekben van a pénzük.
Bleuer István, a Népszavát korábban tulajdonló ESMA Kft., illetve a napilap jelenlegi tulajdonosa, Börcsök Dezső is sajtópert indított lapunk ellen, mert arról írtunk, hogy Kulcsár kiemelt ügyfélkörébe tartoztak, és emiatt érintettek lehetnek az ügyben. A Fővárosi Bíróság (FB) első fokon részben helyt adott a keresetnek, és elmarasztalta újságunkat. Bleuer Népszavának tett kijelentései – amelyben elismeri, hogy a bank VIP-ügyfele volt, és rendszeresen kaptak Kulcsártól kimutatásokat – új megvilágításba helyezhetik az FB ítéletét. Ebben ugyanis az áll, hogy az ESMA Kft. semmilyen közvetett vagy közvetlen kapcsolatban nem volt a brókerbotrányban érintett Kulcsár Attilával, így annak VIP-listáján sem szerepelt. Ez alapján az FB egy másik, nem jogerős ítélete is megkérdőjelezhető, amely szerint a Népszava sem közvetve, sem közvetlenül nem érintett a brókerbotrányban.
Egy Népszavával kapcsolatos cikkünk apropóján levéltitoksértés címén eljárás indult lapunk egyik munkatársa ellen is, mert beszámoltunk arról, hogy Bleuer Tóbiás Józseftől, az MSZP pártigazgatójától kért segítséget az újság anyagi gondjai miatt. A dokumentumban Bleuer egy hármas találkozó megszervezését sürgeti, feltehetőleg Börcsök Dezső, az MSZMP egykori országgyűlési képviselőjének bevonásával, ugyanis a lapkiadó OTP Banknak való tartozásának kifizetése halaszthatatlanná vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.