Mind az Európai Néppárt, mind a Brüsszelben tárgyaló magyar küldöttség egyetértett abban, hogy a kereszténységnek mint közös értékrendnek, a kulturális meghatározottságból levezethető közös elvi forrásnak kell szerepelnie az uniós alkotmányban. Orbán Viktor elmondta: míg az európai országok közül ezt az álláspontot egyelőre a lengyelektől, spanyoloktól eltérően többen nem támogatják, kül- és belföldön is egyetértenek a kisebbségi jogok szerepeltetésében. Mint a volt miniszterelnök kifejtette, a kormány – ígérete szerint – nem vétózza meg a kérdést, s már ennek is „örülni kell”.
Orbán Viktor elmondása szerint abban is egyetértettek, hogy az EU-bizottságba minden tagállam, így az újonnan belépők is küldhessenek teljes jogú képviselőt. A felmerült gazdasági kérdésekről szólva a Fidesz elnöke rámutatott: az értekezleten részt vevők megítélése szerint a költségvetésnek átláthatónak kell lennie. „A polgároknak érteniük kell, mit mire költenek”– szögezte le Orbán Viktor.
A volt miniszterelnök kifejtette, az Európai Unión belül már elszánták magukat arra, hogy ne megszorításokkal, inkább fejlesztésekkel kezeljék a gazdasági problémákat. A már rövid távon is 50–80 milliárd eurós támogatást nyújtó rendszerben Magyarország is érintett lehet – vélte a volt kormányfő.
„Nem szerencsés egy olyan gazdasági pályát követni – mutatott rá Orbán Viktor –, amely az európai elvekkel szemben megszorításokkal próbál megoldást találni. A volt miniszterelnök véleménye szerint a jövő évi magyar költségvetést – noha történtek már korrigálások – érdemes az európai döntések szellemében újra átgondolni.

Ennyibe kerül a Velencei-tó az idén