Irán aláírná a jegyzőkönyvet
Teherán. Irán kész aláírni az atomsorompó-egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvét – jelentette be tegnap Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, miután találkozott Haszan Ruhanival, az iráni legfelsőbb nemzetbiztonsági tanács főtitkárával. A főigazgató azt is közölte a Reutersszel, hogy Teherán elfogadja atomlétesítményeinek az eddigieknél szigorúbb ellenőrzését. (MTI)
Válság az anglikán egyházban
London. Drámai hangú, kompromisszumosnak nevezett, de egyértelműen a liberális szárny visszaszorulását jelző nyilatkozatban ítélte el homoszexuális vallási elöljárók felszentelését az anglikán egyházak világuniójának tegnap este véget ért londoni válságtanácskozása. A nyilatkozat szerint a vallási elöljárók sajnálják az amerikai egyház homoszexuálist püspökké szentelő lépését. (MTI)
Eltörölt „kisútlevél”
Kolozsvár. Tegnaptól a kétoldalú kormányközi megállapodás értelmében nem lehet úgynevezett kishatárátlépővel Romániából Magyarországra utazni. A kolozsvári Krónika beszámolója szerint az 1969 óta érvényes „kisútlevél” eltörlése a kispénzű határ menti lakókat érintheti érzékenyen, hiszen az okmány használatakor nem kellett valutával rendelkezni. A rendelkezés értelmében azok a román állampolgárok, akik Magyarországon tartózkodnak, október 31-ig térhetnek haza ezen úti okmányok felmutatásával. (P. I.)
Amerikai szankciók Szíria ellen
Washington. Az amerikai képviselőház nagy többséggel úgy határozott, hogy az Egyesült Államok vezessen be gazdasági és diplomáciai szankciókat Szíria ellen a terrorizmus támogatása miatt. George Bush amerikai elnök ennek alapján megtilthatja a Szíriába irányuló amerikai kivitelt és beruházásokat, lefokozhatja a diplomáciai kapcsolatokat, és korlátozhatja a szíriai diplomaták mozgását az Egyesült Államokban. (MTI)
Merénylet utáni tisztogatás
Gáza. A palesztin biztonsági erők nyolc személyt tartóztattak le
a Gázai övezetben csütörtökön hajnalban az amerikai konvoj elleni előző napi támadással összefüggésben. Közben az izraeli erők egy friss hadművelet során, amelyben mintegy negyven harckocsi és kisegítő páncélozott harcjárművek vettek részt, egy palesztint megöltek, ötöt megsebesítettek az egyiptomi határnál fekvő rafahi táborban. (MTI)
Újabb súlyos ítélet Indonéziában
Bali. Életfogytig tartó börtönre ítéltek tegnap Indonéziában egy szélsőségest, aki segítette és pénzelte a Bali szigetén egy évvel ezelőtt végrehajtott terrortámadást. A 34 éves Hutuma Pamungkas ellen az volt a vád, hogy részt vett a 2002 októberében végrehajtott merénylet előkészítésében. (MTI)
Szabadon a cseh kommunisták
Prága. Minden jel szerint már nem kerülnek börtönbe azok a volt magas rangú csehszlovákiai kommunista politikusok, akiket az ország 1968. augusztusi megszállása kapcsán ítéltek el, illetve akik ellen még folyik az eljárás. A cseh államügyészség bejelentette: Milos Jakes és Jozef Lenárt hazaárulási ügyét lezártnak tekinti. (MTI)
Bukás szélén a szerb kormány
Belgrád. Elkerülhetetlennek látszanak a rendkívüli parlamenti választások Szerbiában, a Demokrata Párt vezette hatalmi koalíciónak ugyanis nem sikerült megakadályozni, hogy a belgrádi parlament tegnap ne kezdjen vitát két ellenzéki párt bizalmatlansági indítványáról. Az ellenzéki pártok a bizalmi szavazást megelőzően biztosak voltak, hogy a kormánynak már nincs többsége, hiszen a szkupstina nem szavazta meg az előző ülések jegyzőkönyveit. Ebből pedig az következik, hogy bukik a kormány, s kiírják a választásokat. A szociáldemokraták javasolták, hogy a választási küszöböt ötről két százalékra módosítsák. (S. I.)

Kövesse nálunk élőben Orbán Viktor beszédét Ráckevéről – élő videó