Farizeus módon viselkednek az érintett kormánytagok, amikor a vagyonnyilatkozatuk nyilvánosságra hozatalát indítványozó javaslatról van szó. A kezdeményezést ugyan támogatásukról biztosították, de azt mondták, hogy csak a törvény hatályba lépése után hajlandók színt vallani – hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter fideszes képviselő, aki frakciótársával, Répássy Róberttel tegnap nyújtotta be a parlamentnek a képviselői mandátummal nem rendelkező miniszterek és politikai államtitkárok vagyonnyilatkozatának nyilvánossá tételét célzó törvénymódosító javaslatot. – Úgy látszik, a hét kormánytagnak takargatnivalója lehet, ezért nem teszi közzé bevallását – vélekedett Szijjártó. Hozzátette: a törvény módosítását sürgős eljárásban kérték, így lehetséges, hogy a jogszabályról még az őszi ülésszakban dönt az Országgyűlés, és januártól életbe léphet a változtatás. A Fidesz politikusa megjegyezte: a módosítást nem csak a Gyurcsány Ferenc ifjúsági miniszter körül „az elmúlt időszakban nagy vitát kirobbantó események” hatására kezdeményezték. Ellentmondásos ugyanis, hogy a jelenlegi szabályozás különbséget tesz kormánytag és kormánytag között, továbbá az, hogy a legkisebb falu képviselő-testületének tagjai is évenként számolnak be vagyoni helyzetükről a nyilvánosság előtt, a milliárdok felett döntő miniszterek számára azonban ezt nem írja elő a törvény – fejtette ki Szijjártó. – Ha azt kérdezik, vajon a köztársaság polgárait érdekli-e a miniszterek vagyoni helyzete, azt mondom: „Mi az, hogy! Nagyon is!” – hangoztatta a képviselő, idézve Gyurcsány Ferenc szavait.
Az MSZP-s Göndör István és Toller László benyújtott a parlamentnek egy ugyancsak a nyilvános vagyonnyilatkozat-tevők körét bővítő javaslatot. A kormánypárti indítvány azonban a miniszterek mellett az Országgyűlés által megválasztott közjogi méltóságokra is kiterjesztené a nyilvános vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget. Göndör elmondta: a vagyon, jövedelem- és gazdaságérdekeltségi nyilatkozattételi kötelezettségről szóló törvényjavaslat hatálya kiterjed majd a miniszterekre, a politikai államtitkárokra és az Országgyűlés által megválasztott „közjogi személyekre”, többek között a jegybank elnökére, a legfőbb ügyészre, a Legfelsőbb Bíróság elnökére. – Annyi az extra ebben a törvényben, hogy a nyilatkozatot mindenkinek meg kell tennie, aki ezekben a funkciókban az utóbbi öt évben szerepelt – jelezte. Az MSZP-s indítvány szerint azok nyilatkozatát, akiket a parlament választ, a mentelmi bizottság kezelné, a miniszterekét pedig a Miniszterelnöki Hivatal.
Az érintettek
A kormányban hét miniszter, illetve politikai államtitkár – Bárándy Péter, Gyurcsány Ferenc, László Csaba, Persányi Miklós, Csillag István, Juhász Endre és Lévai Katalin – dolgozik, aki nem rendelkezik képviselői mandátummal. Lapunk érdeklődésére korábban Bárándy Péter igazságügy-miniszter elmondta: a törvény elfogadásáig nem hozná nyilvánosságra vagyonnyilatkozatát. Mint mondta, azért nem, mert magánötletek által nem hagyja magát befolyásolni. László Csaba kabinetfőnöke, Máté Dániel úgy nyilatkozott: a pénzügyminiszter támogatja, hogy a javaslatot fogadja el az Országgyűlés, ám addig nem hozza nyilvánosságra vagyonnyilatkozatát. Mint Máté elmondta: ők a törvényességből indulnak ki. Gyurcsány Ferenc sajtófőnöke, Szigetvári Viktor azt válaszolta, hogy a gyermek-, ifjúsági és sportminiszter kinevezése előtt nyilvánosságra hozta vagyoni helyzetét, az akkor elmondottakon túl nincsen számottevő vagyoneleme. Ezért Gyurcsány a törvénymódosítás elfogadása után hozza nyilvánosságra vagyonnyilatkozatát.

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni