Újabb paksi üzlet készül Oroszországban

2003. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormánydelegáció utazott ma Hatvani György energetikai helyettes államtitkár vezetésével Moszkvába, ahol feltehetőleg a paksi atomerőmű friss és kiégett fűtőelemeinek szállítása is szóba kerülhet majd. Információink szerint a fuvaronként csaknem tízmilliárd forintos üzletről folytatott tárgyalásokon részt vesz Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. igazgatója is, de a tegnapi vezetői értekezleten erről nem értesítették a társaság igazgatóságának tagjait. Mint ismert, az orosz miniszterelnök szeptember 9-én Magyarországon járt, ahová elkísérte az orosz atomenergetikai miniszter is.
A tárgyalások után Csillag István, a gazdasági és közlekedési tárca vezetője arról nyilatkozott, hogy ismét szeretnék felvenni az orosz féllel a kapcsolatot a fűtőelemek szállításával kapcsolatban. Az orosz konstruktőr TVEL céggel 1997-ben felmondott szerződések „újragondolása” tehát könnyen felmerülhet az oroszországi tárgyalásokon. Az oroszok számára ez azért is lenne fontos, mert az Európai Unió tiltja, hogy a közösségen kívüli országokból fogadjanak be radioaktív anyagokat a tagállamok, de a már megkötött szerződéseket nem kell felmondani. Magyarországnak ugyanakkor gondot okoz, hogy hová helyezzék el a sérült, illetve a kiégett, nagy aktivitású fűtőelemeket. Az oroszok mellett értesüléseink szerint együttműködést ajánlott Anglia és Pakisztán is, mégis a súlyos üzemzavart elhárító orosz TVEL lehet a „befutó” cég.
Kováts Balázs, a paksi erőmű szóvivője tegnap közölte: október 24. óta újra teljes terheléssel áramot ad az országnak a paksi atomerőmű 3-as blokkja, így három blokk egész télen folyamatosan működhet. Az atomerőmű vezetőinek felkérésére Paksra érkezett Thomas Mazour, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Pakson tartózkodó öttagú szakértői csoportjának vezetője, hogy segítsen a NAÜ-vizsgálat során megalkotott intézkedési terv kidolgozásában.
A most folyó parlamenti vizsgálatra vonatkozó kérdésre Mazour közölte: azt nem ismeri. Hozzátette: az 1979-es Tree Mile Island-i reaktorbalesetet követően Amerikában is elrendelt vizsgálatot a kongresszus, de azt nem politikusok, hanem szakemberek végezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.