Bírálja az ÁSZ az M7-es felújítását

Nem teremtette meg az M7-es autópálya gazdaságos felújításának lehetőségét a Budapest– Zamárdi közötti szakaszon a beruházás során alkalmazott feltételrendszer – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

Putsay Gábor
2003. 11. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a kormányhatározatokban rögzítettek szerint az M7-es autópálya rekonstrukciójának finanszírozásában a Magyar Fejlesztési Bank Rt. kapott meghatározó szerepet, az államot képviselő szakmai irányítás és felügyeleti ellenőrzés szerepe 2002 végéig formális volt. A szakminisztériumnak a beruházás hatékony megvalósítására nem volt kellő hatása – szerepel az ÁSZ jelentésében. A fejlesztés 72,4 milliárd forintba került.
Az M7-es autópálya Érd–Zamárdi szakaszának felújítása és a jobb pálya Balatonaliga–Zamárdi szakasz építése a Nemzeti Autópálya (NA) Rt. könyveiben nettó 72,4 Mrd Ft-ot képviselt. A Magyar Autópálya-építő Konzorcium ebből 64,4 Mrd Ft-ot kapott. Az ÁSZ megállapítja: az NA Rt. könyveiben szereplő összeg 1 milliárddal több volt, mint a beruházás Érd–Zamárdi szakaszát ténylegesen érintő része. Ez a különbözet abból adódott, hogy a ráfordítások elszámolásakor olyan tételeket is figyelembe vettek, amelyek a Zamárdi–Letenye szakaszhoz tartoznak, így ez nem felel meg a számviteli törvényben leírtaknak.
A tervezéskor az élettartamot az ajánlott 20 év helyett – üzemeltetői hozzájárulással – a burkolatmegerősítések esetében a még elfogadható 10 évben határozták meg: ez a bekerülési költségekben megtakarítást eredményezett, de hosszabb távon költségnövelő.
Az ÁSZ arra a következtetésre jutott, hogy az alkalmazott feltételrendszer – beleértve a vállalkozásba adás módját, finanszírozási konstrukciót, a szerződéses árak kialakítását, a szerződéses feltételeket és a technológiai megvalósítást – nem teremtette meg a gazdaságos megvalósítás lehetőségét.
*
Az M5-ös autópálya megvásárlásának vagy továbbépítésének a Postabank eladásából származó bevétel nem feltétele – jelentette ki Veres János, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára tegnap Szegeden. Az MTI-nek elmondta: amennyiben a magyar állam meg tud állapodni az AKA Rt.-vel, az egy külön tranzakció, aminek a költségvetési fedezetét máshonnan is elő tudják teremteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.