„Elhunytak” a Gulágon

Több mint negyvenezer magyart ítélt el törvénytelenül, és hurcolt koncentrációs táborokba a szovjet hadsereg politikai okok miatt 1945-től 48-ig. Majdnem tíz év múlva csak töredékük tért haza, a többiek temetője a Gulág, Szibéria lett. Akik életben maradtak, azt szeretnék, hogy szenvedéseik tagadása essen egy megítélés alá a holokauszt tagadásával. Ötven évvel ezelőtt, november 15-én kapták a hírt, hogy szabadulnak a pokolból.

Szarka Ágota
2003. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idős férfiak, asszonyok, elegánsan vagy kopott zubbonyban, főkötőben, egymás karjába kapaszkodva, botra támaszkodva, unokák és a gyermekek gyűrűjében, vagy éppen az öregek otthonabeli jó baráttal – kinek mit hozott a sors, az évtizedes rabság után az elmúlt fél évszázad. Több százan jöttek el – ennyien maradtak meg a pokoljárásra ítélt negyvenezerből –, hogy közösen emlékezzenek a rabságra és a szabadulásra. A Városligeti fasor 4. alatt, a szovjet elhárítás, a SMERS egykori központja épületén ma már emléktábla őrzi az itt szenvedő ezrek emlékét. A legtöbb elítélt számára ez az épület volt az első állomás a Gulágra vezető úton. A fél évszázados jubileum alkalmából katonai tiszteletadással kerültek a koszorúk a falra. „Hazádnak rendületlenül légy híve…” – énekelte a tömeg, s hiába a sorstárs Placid atya a pokolban is megtartó hitre, örök optimizmusra emlékeztető szavai a megelőző hálaadó istentiszteleten, sokak szeméből kicsordult a könny. A négy busz, amit megtöltöttek a túlélők, családtagjaik, a barátok, továbbindult a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemre. Puritán helyszín. Lassan megtelt a díszterem, az előcsarnokban fülhallgatós biztonságiak jelentek meg: megérkezett Medgyessy Péter miniszterelnök, akit az épület előtt fogadott az egyetem rektora és Menczer Gusztáv, a Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének (Szorakész) elnöke. Az egyik fiatal kormányőr kétségbeesetten igyekezett laposra taposni a színpadig vezető szőnyegpadlócsík hullámait, ám nem jár sikerrel. A miniszterelnök szerencsére minden baj nélkül elfoglalta helyét Boross Péter kollégája mellett. Megkezdődhetett az ünnepség.
– Kik is vagyunk mi? – tette fel a kérdést Menczer Gusztáv, a Szorakész elnöke. Szavaiból kirajzolódtak az úgynevezett felszabadulásunkat követő idők, a bolsevista hatalomgyakorlás embertelen mechanizmusa, amely tízezrek, százezrek életét vette el vagy tette tönkre. Tán egy család sincs, akinek egy tagja valamilyen módon – deportálás, kényszermunka, kitelepítés, hadifogság – ne szenvedett volna jóvátehetetlen veszteségeket. Mint mondta, a politikai okok miatt, a megszálló szovjet hadsereg hadbíróságai által elítélt negyvenezer, zömmel fiatal ember többségének bűne mindössze az volt, hogy miután világossá vált: a haza sorsa veszélyben van, a függetlensége elveszett, megpróbált tenni a visszaszerzéséért. A Szálasi-érában a különféle nem sorozott korosztályokat is felszólították, hogy jelentkezzenek a hadseregbe, s az elítéltek nagy része közülük került ki.
– Nagyon jól tudtuk akkoriban, hogy az ország függetlenségét nem Németországban, hanem itthon kell megvédeni. Nem akartunk bekapcsolódni abba a népvándorlásba, ami keletről nyugat felé megindult már 1944-ben. Mi – mondjuk ki büszkén – ahhoz a korosztályhoz tartozunk, akiket még úgy neveltek, hogy Isten, a haza és a család szeretete a legfontosabb dolog, és az emberiség továbbélését biztosító tízparancsolat a vezérelv – idézte fel emlékeit, mint mondta, nem is annyira az összegyűlt sorstársak, mint inkább a vendégek kedvéért.
Azokat a szenvedéseket, amiket a koncentrációs munkatáborokba deportált tízezrek átéltek, ma már talán fel sem tudja fogni senki, a megaláztatásokat, az éhezést, a 40-50-60 fokos hidegben való munkát. Ami viszont a máig érvényes tanulságokat illeti, azt jól megvilágítja néhány idézet:
– Sorstestvérünk, Kassai Kázmér, akit a Jóisten már néhány éve magához szólított, tizenöt éves, hatodik gimnazista volt, amikor elítélték és deportálták. Azt írja memoárjában az új életről: a zűrzavaros gondolatok között hazafias és vallási eszméktől mélyen áthatott fiatalként arra jutott, nem szabad elveszni hagyni a jót, meg kell próbálni minden körülmények között menteni. „Élni kell tisztességesen, becsületesen, lelkiismeretem szerint. Ez az igazi út. A rosszat nem szabad elfogadni, a jóért viszont meg kell küzdeni. Ez ad lelki megnyugvást, és meggondolt cselekvésre késztet. Ilyen lelkületű emberek voltunk és vagyunk ma is” – mondta Menczer Gusztáv.
A csodálatos hazatérés – ami sokaknak két évig is eltartott – az évtizednyi rabság után az öröm mellett másfajta nehézségeket hozott. Be kellett illeszkedni az itthoni ismeretlen világba, ahogy lehetett, és ez nem volt könnyű. Az átéltekről nem volt szabad beszélni, s az egykori rabok többsége még családtagjainak sem mesélt szenvedéseiről. A bélyeg azonban láthatatlanul bár, de ott volt minden hazatért homlokán – a munkahelyen, a nyilvántartásokban. Titkos és nyílt eszközökkel tartotta szemmel a hatalom az egykori rabokat. Ezerszámra készültek a jelentések. Rehabilitációjuk 1989-ben, a Németh-kormány alatt kezdődött meg, a kártérítés 500 forinttal indult. A Szovjetunióban már a hatvanas évektől állítottak ki ilyen iratokat. Sok család a rehabilitáció alkalmával tudta meg, hogy hozzátartozója a Gulágon veszett oda, mivel a rabok nem adhattak hírt magukról.
„Könyörtelen, tömeges terror az osztályellenséggel szemben, minden gyanús elemet koncentrációs kényszermunkatáborba kell izolálni… Valamennyi polgár, akiről feltételezhető, hogy a rendszer potenciális ellenségévé válhat, például neveltetése miatt, a bolsevista parlament azonnal kezdje meg ezek kiirtását, de legalábbis izolálását, félretéve mindenfajta előítéletet, eljárási szabályt, jogi normát” – idézte Lenint Menczer Gusztáv. Dzserzsinszkij, a hírhedt Cseka vezetőjének helyettese, eme utasítás legfőbb végrehajtója, a csekistáknak tartott egyik első vezetői értekezleten mindehhez annyit fűzött hozzá: „A lényeg nem a bűncselekmény, sokkal inkább a neveltetés, a polgári környezet. A kivégzéshez nincs szükség bíróságra, elég a bolsevista hatalom, a csekista meggyőződés” – mondta el az elnök, a megmaradtak előtt kérve a nyilvánosságot, hogy mindenki, aki a Gulágról beszél valaha, ezeket az idézeteket tartsa szem előtt.
„Mi tudtuk, mi a kötelességünk, mi tudtuk, miért harcolunk, mi tudtuk, miért áldozzuk életünket. Mostohánk átadott az oroszoknak. A hírmondó megmarad. Hamis magyaroknak, orosz labancoknak, zsoldosvezéreknek az Isten parancsára megbocsátunk” – olvasta fel Kassai Kázmér szavait az elnök. S a vendégek soraiban ülő miniszterelnöktől azt kérte: a Gulágon nyolc-tíz-tizenkét évig tartó raboskodás elhallgatása, jelentőségének kisebbítése legyen azonos súlyú bűn a holokauszt tagadásával. Merthogy a kérés nem alaptalan, mivel vannak olyan történészek, akiknek körében nem ismeretlenek ilyenfajta vélekedések. A túlélők nevében azt is kérte Medgyessytől, hogy haláluk után az egykori rabok özvegyei felerészben kaphassák meg párjuk nyugdíját.
Medgyessy Péter üdvözlőbeszédét azzal kezdte: szerencsésnek tartja magát, hogy életkorának köszönhetően csak hírből ismeri a volt rabok által átélt borzalmakat. Tudott ezekről a szenvedésekről, ám megdöbbentette mindaz, amit a megelőző percekben hallott. Egy saját családi történettel is bizonyította, hogy nem idegenek számára ezek a tapasztalatok. Mint elmesélte, édesapjának több barátját elvitték, és – ahogy mondta – amikor „kezdtek visszajönni”, egy apjához közel álló barátot meghívtak:
– Édesanyám ebédet főzött, és amikor bejött, és azt mondta: lehet jönni ebédelni, akkor megindult az izzadság az édesapám barátjának a homlokáról. Én akkor gyerek voltam, nem értettem. Amikor elment, apám emlékeztetett, hogy milyen élete volt – mesélte el a volt raboknak a miniszterelnök, aki fejet hajtott a jelenlévő túlélők és a szovjet fogságban – saját szavai szerint – „elhunyt” több tízezer honfitársunk előtt. Majd arra is kitért, hogy mélyen hisz Szolzsenyicin szavaiban: a láger nem képes elzülleszteni azokat, akikben van egy szilárd mag, pedig a lágereket arra szánták és úgy kormányozták – mondta, hozzátéve: úgy tapasztalja, hogy a „keserű évek” a túlélőket és családjaikat mégis erősebbé, összetartóbbá tette. Azután rátért a kárpótlásra:
– Az elmúlt másfél év bizonyította, hogy kormányunk tudja a kötelességét, megkülönböztetett figyelmet szentel a huszadik századi magyar történelem kárvallottjainak. Akik a kommunista diktatúra áldozatai voltak, a holokauszt áldozatainak és az „ötvenhatos forradalom után sérelmet szenvedetteknek”.
– Amennyiben az ország gazdasági helyzete engedi, a jövő év végén visszatérünk arra a kérdésre, hogy az egykori áldozatok özvegyei számára legalább az időskor évei gondtalanok lehessenek – fejtette ki Medgyessy Péter. – Önök azt bizonyítják, hogy lehetséges méltó módon megünnepelni azt, hogy közel negyvenezer, szovjet koncentrációs táborba űzött honfitársunk közül 1503 hazatért, akik itthon is bátrak voltak akkor, amikor a többség hallgatott, és ezért a Magyar Köztársaság nevében átnyújtom a Szabad Magyarországért emléklapot – mondta a díjkiosztás előtt.
Szinte minden második kitüntetésért családtag jött ki. Medgyessy Péter – elfoglaltságaira hivatkozva – a Szózat közös eléneklése előtt távozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.