Kecskeméten jászol lesz?

Soltész Miklós kereszténydemokrata politikus, fideszes országgyűlési képviselő sajnálatosnak tartja, hogy a jobboldali többségű kecskeméti önkormányzat nem engedélyezte az adventi kereszt felállítását. A város fideszes alpolgármestere szerint egy jászol jobban illene az ünnep hangulatához.

Kis Ferenc
2003. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soltész lapunknak úgy fogalmazott: a kereszt olyan szimbólum, amely senkit nem sérthet, még az egykor Magyarországon elesett szovjet katonák emlékét sem, hiszen az a keresztény ortodoxiában is elfogadott jelkép. Ugyanakkor megjegyezte: óvakodni kell attól, hogy bárki politikai célokra, saját népszerűségének növelésére használja fel a keresztállítást. Állásfoglalásának előzménye, hogy a jobboldali többségű kecskeméti önkormányzatban két helyi bizottság is elvetette az adventi fakeresztek területfoglalási engedélyének kiadását. Sárközi István, a tradicionálisan református alföldi város fideszes alpolgármestere azzal magyarázta a kulturális bizottság döntését, hogy a keresztállítás inkább a húsvét ünnepéhez köthető. Ezért a karácsonyt jobban jelképező jászol elhelyezését javasolták a Jobbik képviselőjének. Kósa József, a képviselő-testület fideszes tagja pedig azt mondta el a Magyar Nemzetnek: a városrendezési bizottságban nem támogatták az engedély kiadását, mert a kiszemelt helyszínen egykor szovjet hősi emlékmű állt. Jónak tartja a kezdeményezést, és felhívta a szervezők figyelmét a város más jelentős pontjaira, ahol felállítható a kereszt.
Csoma Áron, a Magyarországi Református Egyház zsinati elnökségének szóvivője megismételte korábbi nyilatkozatát, hangsúlyozva: egyháza adventi készülődésének hagyományai között nem szerepel a keresztállítás. Azonban a történelmi egyházak között van olyan, amelynek mindennapi vallásos gyakorlatában jelen van ez a fontos keresztyén szimbólum. Rámutatott: éppen azért, mert Jézus Krisztus keresztje az egész keresztyénség hitének középpontja, a kereszt mint jelkép sem használható föl pártpolitikai célokra. Ugyanakkor szerinte érthetetlen, hogy ha van olyan csoport, amely kegyességéhez, adventi készülődéséhez érzésük szerint szükséges a kereszt köztéri felállítása, annyi más utcai jelkép mellett, miért kell ezt megakadályozni.
Ismert: az országban összesen tizenhárom város önkormányzata utasította vagy odázta el a Jobbik, továbbá civil szervezetek és polgári körök kérelmét a köztéri adventi keresztek felállítására. Kecskemét kivételével mindenütt a baloldal, illetve a helyhatóság tisztviselői gördítették az akadályt az országos kezdeményezés elé. Úgy tudjuk a debreceni polgármesteri hivatal ma hagyja jóvá, hogy a városban felállítsák a keresztet. A cívisvárosban a polgármester tudta nélkül az egyik ügyosztály utasította el a kérést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.