Szükségállapot Srí Lankán

MTI
2003. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csandrika Bandaranaike Kumaratunga Srí Lanka-i elnök szükségállapotot rendelt el. Ez az állapot tíz napon át tart majd, mert az országban legfeljebb ilyen hoszszú időre lehet kihirdetni a parlament jóváhagyása nélkül. A közhatalom számára többletjogokat biztosító szükségállapotot egy nappal azután rendelték el, hogy Bandaranaike asszony menesztette a kormány három miniszterét. Mint arra hírügynökségi jelentések rámutatnak, az államfő döntései a közte és Ranil Vikremaszinghe Srí Lanka-i kormányfő között dúló hatalmi harccal hozhatók összefüggésbe. Bandaranaike nem ért egyet az engedményekkel, amelyeket a kormány tett a tamil lázadókkal folytatott béketárgyalásokon.
Ezzel egy időben az államfő egyik tanácsadója bejelentette, hogy a védelmi miniszter menesztése ellenére érvényben marad a szakadár tamil lázadókkal kötött tűzszüneti megállapodás. Csandrika Bandaranaike Kumaratunga „elnök kifejezetten megkért arra, hogy közöljem: a tűzszüneti egyezmény hatályban marad” – közölte Laksman Kadirgamar, az államfő nemzetközi ügyekben illetékes tanácsadója sajtóértekezletén.
A norvég védnökség alatt létrejött tűzszüneti megállapodást tavaly február 22-én írták alá a tamil szakadárok és a Srí Lanka-i kormány képviselői. Az országban 1983 és 2001 között folyamatosan szükségállapot volt érvényben a központi kormányzat ellen fegyverrel harcoló Tamil Eelam Felszabadító Tigrisei (LTTE) nevű gerillaszervezet véres akciói miatt. A tamil felkelők két évtizede követelik a szigetország északi része feletti ellenőrzést. A fegyveres konfliktusban 1983 óta több mint 60 ezer ember vesztette életét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.