Elfogadta tegnap a kormány a sporttörvény módosításának tervezetét – jelentette be a kabinet ülését követő sajtótájékoztatón Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter. Úgy döntöttek: a kiemelt kockázattal járó sportesemények biztosítása az állam felelőssége.
Gyurcsány elmondta: a módosításban az is megjelenik, hogy az Európai Unió korlátozza az állam megjelenését a versenysportok piacán, a diáksport estében kívánatosnak tartja azt. A sportszervezeteknek és -szövetségeknek a működési költségeiket saját maguknak kell előteremteniük, az állam csak kiegészítő támogatást adhat. A csődtörvény az egyesületekre is kiterjed majd. A vagyoni értékű jogok (például a közvetítések jogainak) tulajdonosa a sportoló – mondta el Gyurcsány Ferenc. A válogatott mérkőzések jogai a szövetségeket, a bajnoki és kupameccsekéi a sportszervezeteket illetik meg. Létrejön a Nemzeti Sporttanács stratégiai tervező, koordináló szervként.
A sportcélú költségvetés 2004-ben 16 plusz 4,6 milliárd forint lesz – utóbbi összeg a Budapest Sportaréna építésére felvett hitel törlesztése –, idén ez 13 milliárd volt. Az athéni ötkarikás játékokra való felkészülésre az idén 1,2, jövőre 1,9 milliárdot költ az állam – derült ki.
A kormány felkérte Szili Katalin házelnököt, hogy kezdeményezze Mádl Ferenc köztársasági elnöknél: ne írja alá az európai parlamenti (EP) képviselők választásáról szóló törvényt – mondta el Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A jogszabály kétharmados passzusait nem szavazta meg hétfőn a parlament. A kormány új tervezetet készít, melyről azonnal négypárti egyeztetést kezdeményeznek. Javaslatuk szerint a külképviseleteken működő választási bizottságokat részben az OVB által összeállított listáról feles többséggel választaná ki a parlament. A kormány támogatta az állatkínzásról szóló törvény tervezetét. A zsámbéki katolikus főiskola helyreállítását 110 millió forinttal támogatják.
*
Szijjártó Péter (Fidesz) a döntésre reagálva elmondta: a kormány centralizált politikát erőltet a sportra. A Nemzeti Sporttanács létrejötte a sport államosítását jelenti. A Wesselényi Közalapítvány forrásmegvonása pedig azt jelenti: az utánpótlás-nevelés „mostohagyerek” lesz.

Magyar Péter ezúttal a Magyar Nemzeti Bankot támadja, hogy elterelje a figyelmet a saját kényes ügyeiről