Az amerikai Saint Louis Egyetem kutatói az orvoslás történetében először hepatitis C elleni vakcinát kezdtek tesztelni embereken. A szakemberek a súlyos májbetegségeket, köztük akár májrákot okozó vírus elleni oltóanyagot három különböző erősségben próbálják majd ki, hogy megbizonyosodhassanak legelőször a biztonságosságáról, majd pedig a hatásosságáról – adta hírül a BBC. Becslések szerint a – többek között – nemi úton terjedő, halálos májbetegségeket eredményező kórokozóval eddig körülbelül 170, más források szerint 4-500 millió – hazánkban 75–100 ezer – embert fertőzött meg, és ennél is többet veszélyeztet. Sharon Frey, a kutatás vezetője a brit közszolgálati televíziónak elmondta: a fertőzések elleni oltóanyag kifejlesztésétől áttörést várnak a vírus megfékezésében.
Grant McNally, a hepatitis C elleni küzdelem brit szervezetének elnöke már a tesztek befejezése előtt óva intett mindenkit: korai az öröm, a kecsegtető kutatási eredmények ellenére továbbra sem szabad megfeledkezni az elővigyázatosságról, hiszen a patikákban kapható gyógyszerre még a kedvező próbák mellett is éveket kell még várni. A vírus a nemi úton kívül leginkább fertőzött vérkészítményekkel, illetve injekciós tűkkel terjed: az infekciónak leginkább a szervátültetésen átesettek, az intravénás kábítószeresek és a hemofíliások vannak kitéve. A kórokozó sokoldalúan képes alkalmazkodni és könnyen mutálódik: akár több változata is lehet. Graham Foster, a Royal London Hospital professzora úgy véli: az új vakcina számtalan gond forrása lehet. Elmondta: a kórokozónak nemcsak különféle vírustörzsei vannak, de arra is képes, hogy az emberi testbe jutva tovább mutálódjon, ezért véleménye szerint a hepatitis C elleni vakcina kifejlesztése olyan, mintha valaki mozgó célpontra lődözne.
Az orvosok a fertőzések gyógyítására a gyógyszeres kezelés mellett a természetes táplálkozást, a májfunkciót támogató készítményeket, valamint vitaminok szedését ajánlják. A gyógyszerek a hepatitis C-t a kórokozó genotípusától függően csak 1–10 százalékban gyógyítják, legtöbbször azonban csak késleltetik a betegség lefolyását, mivel súlyos mellékhatásaik miatt a kezelést félbe kell szakítani.

Berta Tibor püspök: A Szentlélek nem súgja a bíborosok fülébe a leendő pápa nevét