A tervek szerint jogilag kötelező érvényű békeszerződést vagy megállapodást írnának alá a fél évszázaddal ezelőtti fegyverszüneti megállapodás országai, az Egyesült Államok, Kína, Észak-Korea, valamint Dél-Korea és Japán. A megállapodás aláírása lehetővé tenné, hogy jogilag is lezárják a háborút a félszigeten, a két Korea ugyanis soha nem kötött békeszerződést egymással. Az Egyesült Államok állítólag ahhoz a feltételhez köti a megállapodásról folytatandó tárgyalásokat, hogy Phenjan hagyjon fel atomfegyverkezési programjával.
Későbbre halasztotta az észak-koreai atomerőművet építő nemzetközi konzorcium a döntést arról, hogy a phenjani atomprogram miatt aggódó Egyesült Államok nyomásának engedve beszünteti-e az építéshez nyújtott segítséget.
Az energiafejlesztési szervezet szóvivője elmondta, a felek képviselői a szervezet végrehajtó bizottságának New York-i ülésén megvitatták az erőműépítés jövőjével kapcsolatos kérdéseket, így a program esetleges felfüggesztését is.
A koreai válsághoz kapcsolódó hír, hogy a kommunista ország minden részének elérésére képes rakéták telepítését kezdi meg a jövő hónapban Dél-Korea. Az amerikai Lockheed Martin cég által gyártott, 300 kilométeres hatótávolságú rakétákat a két Koreát elválasztó fegyvermentes övezet közelében helyezik el.
***
Orosz nyomás Iránra?
Moszkva valószínűleg beszünteti az iráni atomerőmű építéséhez nyújtott segítségét, ha Teherán nem fedi fel teljesen nukleáris tevékenységét, és nem engedélyezi atomlétesítményeinek meglepetésszerű nemzetközi ellenőrzését – jelentette ki egy amerikai külügyi tisztségviselő. Immáron állítólag Moszkva is osztja az iráni atomfegyver kifejlesztésének lehetőségével kapcsolatos washingtoni aggodalmakat. Az oroszok diplomáciai csatornákon keresztül gyakorolnak nyomást Teheránra, az Európai Unió hasonló próbálkozásával párhuzamosan. (MTI)

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs