Ellenzéki béketerv a harcok árnyékában

Tegnap írta alá számos palesztin és izraeli azt a béketervet, amely „genfi kezdeményezés” néven vált ismertté. Ezt az alternatív tervet az izraeli kormány nem támogatja, ahogy a Jasszer Arafat palesztin elnök által vezetett Fatah is ellenzi. A genfi aláírás előtt egy nappal Izraelbe érkezett William Burns, az amerikai külügyminisztérium különmegbízottja. Az érkezése utáni hajnalon Izrael Ramalláhban tisztogató akcióba kezdett.

Hírösszefoglaló
2003. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael kormánya nem volt hajlandó tárgyalni a genfi béketervről, így ellenzéki politikusok és értelmiségiek utaztak el a svájci városba aláírni a szándéknyilatkozatot. A palesztin delegációban – amely Ahmed Korei miniszterelnök szerint sem a kormányt, sem a Palesztin Felszabadítási Szervezetet nem képviseli – részt vesz Arafat biztonsági tanácsadója, Dzsibril Radzsub és két miniszter. Az izraelieket az egykori kancelláriaminiszter, Joszi Beilin vezeti, hozzá csatlakozik Ámrám Micna, a Munkapárt egykori vezetője és két volt miniszter. Szintén az aláírók között szerepel David Grossman, Amos Oz és A. B. Jehosua izraeli író. Elemzők szerint ugyanakkor kevés az esély a genfi terv elfogadására, mivel mindkét oldaltól nagy kompromisszumokat kívánna, s ezt jelenleg senki nem hajlandó támogatni.
Az aláírás napjának hajnalán nagyszabású tisztogató akciót kezdett az izraeli hadsereg a Jordán folyó nyugati partján fekvő Ramalláh városában. A művelet közben kirobbant lövöldözésben három palesztin meghalt. Palesztin biztonsági források szerint a városba több tucat izraeli katonai jármű hatolt be, és házról házra haladva módszeres kutatásokat végeztek. A művelet során őrizetbe vették a Hamász radikális iszlám szervezet 30 palesztin aktivistáját.
Az események néhány órával William Burns, az amerikai külügyminisztérium különmegbízottjának érkezése után történtek. A politikus megbeszélést folytatott Ariel Saron izraeli kormányfővel, ám a miniszterelnök elutasította a béketárgyalások újrakezdésével kapcsolatos palesztin feltételeket, hangoztatva, hogy Izrael nem hajlandó felhagyni a Jordán folyó nyugati partján húzódó fal építésével.
***
Szíria tárgyalna Izraellel. Basár el-Asszad szíriai elnök a New York Times tegnapi számában kijelentette, hazája feltételek nélkül hajlandó tárgyalásokat kezdeni Izraellel. Az egyeztetések témája elsősorban az 1967-es háborúban elfoglalt Golan-fennsík visszaszolgáltatása lenne. A szíriai vezető elmondta, apja, aki előtte állt az ország élén, a terület visszaadásának feltételeit 80 százalékban kidolgozta, ám a Bush-adminisztráció – közel-keleti háborúi közepette – nem érdeklődött a megoldás iránt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.