Jövő májustól tíz új taggal bővül az Európai Unió kormányaként is emlegetett Európai Bizottság. Az újonnan csatlakozó államok – köztük Magyarország – képviselője ekkor foglalhatja el hivatalát, igaz, csak átmenetileg. Az ideiglenesen harmincfősre duzzadt testület ugyanis csak fél évig, egész pontosan 2004. október végéig tevékenykedik. Ekkor jár le a Romano Prodi vezette bizottság mandátuma, és az új felállásban mindegyik tagállam már csak egy biztossal rendelkezik.
Az már bizonyos, hogy az új tagországok biztosai egyelőre nem kapnak külön szakterületet, hanem a régiek mellett beosztva – akár egyfajta vetésforgóban, tehát mindig más és más biztos mellett – sajátíthatják el a munkájuk elvégzéséhez szükséges rutint és tapasztalatot. Romano Prodi, aki a héten Medgyessy Péter magyar, Anton Rop szlovén és Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnökkel is tárgyalt, közölte, hogy február végéig dönteni akar az új biztosokról. Az Európai Bizottság elnöke a jelek szerint nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy az új testületben a nők is szerephez jussanak. A csatlakozó országok addig is lázasan keresik az új biztosokat, bár személyi kérdésekről egyelőre nem szívesen nyilatkoznak. Nem hivatalos értesülések szerint magyar részről Romano Prodi január közepére tervezett budapesti látogatásán hangzik majd el az első név, amelyet akkor még várhatóan nem hoznak nyilvánosságra. Medgyessy Péter mindenesetre a napokban utalt arra: olyan jelöltben gondolkoznak, aki nemcsak hat hónapra „rendezkedik be” Brüsszelben, hanem az új bizottságnak is tagja lesz.
Osztrák igen
Megszavazta az Európai Unió bővítéséről szóló szerződés törvénybe iktatását tegnap az osztrák parlament. A bécsi törvényhozás mindössze két szabadságpárti ellenszavazattal szentesítette osztrák részről az Európai Unió bővítését huszonöt tagúra. A párt ezzel jelképesen tiltakozott az osztrák határ közelében felépített temelíni atomerőmű folyamatos csehországi működtetése ellen, valamint azért, mert Prága még nem érvénytelenítette a Benes-dekrétumokat. (MTI)

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre