Jövőre összesen 2541 milliárd forintból gazdálkodhatnak a települési és kisebbségi önkormányzatok, szemben az idei 2385 milliárd forinttal – jelentette be Lamperth Mónika. A belügyminiszter közölte: ez 6,5 százalékos növekedést jelent. Az összes forrásból 1251 milliárd forintot ad az állam, ami az ideihez képest 10,6 százalékos növekedés. Az önkormányzatok saját bevételei ennél lényegesen kisebb mértékben, mindössze 2,8 százalékkal növekednek majd.
A belügyminiszter elmondta azt is, 51 százalékkal növekszik az önkormányzati fejlesztésekre fordítandó állami támogatás, e célra jövőre 120 milliárd forint szerepel a központi költségvetésben az elfogadott módosító indítványok szerint. Ez az összeg tartalmazza a 4-es metró jövő évre jutó állami támogatását is. Az idei 496 milliárd forinttal szemben összesen 522 milliárd forintot költhetnek oktatásra és kultúrára az önkormányzatok. Ebből a pénzből azonban 490 milliárd forint az oktatási normatíva. A közszolgáltatások korszerűsítéséről Lamperth Mónika azt mondta: a címzett és céltámogatások összege nyolcmilliárd forinttal emelkedik, a kistérségi fejlesztésekre 9,5 milliárd forint jut, tovább ötmilliárd forinttal létrehoznak egy felülről nyitott alapot, amely az uniós pályázatokhoz nyújt támogatást az önkormányzatoknak.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere lapunk kérdésére elmondta: a most elfogadott módosító indítványokkal együtt is százmilliárd forint hiányzik ahhoz, hogy az önkormányzatok az idei szintet fenn tudják tartani, és ne kelljen köztisztviselők, közalkalmazottak tízezreit elbocsátaniuk. Szita kijelentette: ha Lamperth Mónika nem hisz a polgármestereknek, konzultáljon az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szakértőivel, ezt ugyanis már az ÁSZ is megállapította. A polgármester örömét fejezte ki ugyanakkor, hogy a belügyminiszter végre megszólalt az önkormányzatok ügyében, ezt eddig ugyanis nem tette meg.

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen