A tisztújító közgyűlés egyik fő témája a mélypontjára jutott mezőgazdasági válság volt. Jakab István, a Magosz régi-új elnöke beszámolójában hangsúlyozta: jelenleg 653 helyi gazdakör működik, mert a kisebb létszámúak térségi szervezetbe tömörültek, és ezáltal, mint az utóbbinapok eseményei is igazolják, munkájuk hatékonyabb lett, javult az érdekérvényesítő képességük is. És mégis a Magosz a gazdák egyetlen olyan érdekképviselete, amelynek – bár valamennyi megyére kiterjed – súlyát és feladatait tekintve nem megfelelő az infrastruktúrája. Jakab István emlékeztetett arra, hogy az előző kormányzati ciklusban konkrét döntések születtek a jogelőd szervezetektől elvett ingatlanok részbeni visszaadásáról, de a kormányváltást követően egyetlen épületet sem kaptak vissza.
Programját a Magosz a családi gazdaságokra alapozottan, az Európai Unióban elfogadott struktúrákhoz igazodva alakította ki, amit az Orbán-kormány stratégiai partnerként eredményesen segített, és ajánlásokat adott a támogatások igénybevételéhez is, mára azonban merőben megváltozott a helyzet – hangsúlyozta Jakab. Az agrártárcával kötött legutóbbi megállapodásról az elnök elmondta, az csupán a gazdák túlélésének esélyeit teremti meg. A megállapodás összességében tízmilliárd forint többletforrást tartalmaz, és közel százmilliárd forintot „mozdít meg”. A Magosz elnöke szerint az említett források nélkül a gazdák többsége ezt az évet aligha vészelné át.
Orbán Viktor azzal kezdte beszédét, hogy idén a farsang rövidre és szomorúra sikerült, mert a kormány már jóval húshagyó kedd előtt kisúroltatta a gazdákkal az edényeket, elég csak a mezőgazdaságot sújtó hátrányos intézkedésekre gondolni. Sokan küszködnek manapság különböző nehézségekkel, de a gazdák problémája egy kicsit különbözik a többi társadalmi csoportétól. A gazdák rendelkeznek ugyanis a legtöbb kötődéssel, és nem mozdulnak könynyen. Ám ha megmozdulnak, mint tették azt az elmúlt napokban, annak nyomós oka van. A több napig tartó demonstráció után sikerült elérniük, hogy megállapodás jöjjön létre bajaik orvoslására, ám ezzel a problémáik nem oldódtak meg, csak „fájdalomcsillapító injekciót” kaptak – fogalmazott Orbán Viktor. Azon túl, hogy nem szavatolja az ágazat gondjainak tartós megoldását, pénzügyi és bankári ismeretek nélkül meg sem lehet érteni a szerződést, mert a – volt miniszterelnök szerint – a megállapodás szövegét olvasva pontosan látható, hogy az érdekképviseletek nem a kormányzattal tárgyaltak, hanem bankárokkal.
Orbán Viktor felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy a kormányzattal kötött megállapodásnak csak akkor lesz értelme, ha azt maradéktalanul be is tartják. Amennyiben az érdekképviselet igényt tart a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség segítségére, akkor erre szívesen vállalkoznak – nyomatékosította.

Orbán Viktor közösségi oldalán üzent az érettségizőknek