Az élhető város nem csak pénzkérdés

A képen látható gyalogoshíd csak felvetés, mindössze egy ötlet arra, hogy miként tehetnénk vonzóbbá a várost az itt élők és a turisták számára – mondta lapunknak Bojár Iván András ötletgazda. Az Octogon című építészeti folyóirat főszerkesztője szerint most Budapest semmivel nem emelkedik ki a világ nagyvárosai közül, holott a lehetőségek adottak, ezeket azonban az előző másfél évtizedben nem használták ki.

Gidró Kriszta
2004. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyaloghíddal csak egy ötletet szerettem volna adni, amitől Budapest még inkább szerethetővé válik – mondta lapunknak Bojár Iván András, aki nemrég nagy vihart kavaró javaslattal állt elő: egy gyalogoshidat képzelt el a Vigadó tér és a Várkert bazár közé. „Budapest Károly-hídjának” ötlete egyelőre a főváros főépítészén elbukott, Schneller István ugyanis megvétózta a javaslatot.
Az ötletről Bojár Iván András lapunknak elmondta: egy kétszintes hidat képzelt el, amelynek felső szintjén tízezer négyzetméternyi zöld területet, parkot alakítanának ki szobrokkal, kutakkal, ahol kerékpározni és sétálni lehetne, a belső szintjén pedig a firenzei Ponte Vecchio üzleteihez hasonlóan kávéházak, éttermek, bárok, galériák nyílnának. Az építész ide egy olyan házasságkötő termet is javasol, ahol a párokat egy órán belül összeadják. – A híd a sydneyi operához vagy az Eiffel-toronyhoz hasonló országjelképpé válna, a házasságkötő terem pedig egy, a gibraltárihoz hasonló funkciójú turisztikai célponttá válna, amihez a Gellért-hegy és a Duna tökéletes, egyedülálló hátteret kínál – mondta Bojár. Az elképzelés legfontosabb eleme, hogy megvalósítása nem igényel adófizetői hozzájárulást: közpénz helyett koncessziós magánbefektetés formájában történne az építkezés finanszírozása, amelynek lejárta után a híd ingyenesen a magyar állam tulajdonába menne át. Kijelentette azt is: nem ő maga szeretné megtervezni a hidat, szerinte szerencsésebb lenne, ha a hídtervezésben járatlan magyarok helyett inkább egy nyílt pályázaton választanák ki korunk Adam Clarkját vagy Gustav Eiffelét.
Kérdésünkre közölte: egyetért azzal a felvetéssel, hogy a várost kettészelő Dunát nem használjuk ki megfelelően, leginkább csak akadályként gondolunk rá. – A monumentális természeti attrakciókat a Budapesthez hasonló európai városok megfelelően kihasználják – tette hozzá. Példaként a nizzai tengerpartot és a Salzburgot övező alpesi hegyeket, London kapcsán pedig az ott nemrégiben épített gyaloghidat említette.
Bojár szerint a Dunával kapcsolatosan több hibát is elkövettek ebben a városban. Szerinte a 2-es és a 19-es villamos jó példa erre: ez a két járat is elvágja a korzót a Dunától. Úgy véli, nem kell megszüntetni a villamost, inkább kéregvasúttá kell alakítani. Hasonló okokból ellenzi az építész a budai alsó rakpart kiszélesítését is. Veszélyesnek tartja ugyanis a víz látványának szűkítését, a Dunától való további elzáródást. Ha csak a kiszélesítés a megoldás, akkor inkább a partból kell elvenni, nem a víz felé terjeszkedni – állítja. Sokkal szerencsésebb megoldásnak tartaná, ha a Haller utca magasságában, illetve valahol északon is épülne egy-egy egyszer két sávos híd, és ezek segítségével a rakpartokon körforgalomban közlekednének az autók, az egyik oldalon északra, a másikon pedig délre. Szerinte ettől jelentősen felgyorsulhatna a forgalom a város belsejében. Az átmenő forgalmat azonban teljesen kitiltaná a belvárosból. Felvetésünkre, miszerint ezzel elsősorban a zöldszervezetek érvelnek, úgy válaszolt: nem tartja magát környezetvédőnek, ám neki magától értetődő, hogy a fogyatkozó természeti erőforrásokat óvni kell, a kamionokat pedig nem szabad beengedni az egyébként is szennyezett levegőjű, zajos területekre.
Budapest legnagyobb problémájának Bojár azonban azt tartja, hogy a városnak nincsen mai karaktere, s ez az egész országnak árthat. A Balaton szerinte ugyanis már nem turisztikai célpont: a horvát tengerparton a közelmúltban annyi fejlesztést hajtottak végre, hogy azzal a tó nem tud versenyezni. Mára a Hortobágy sem vonzó, mert a vidéki, falusi turizmus helyett inkább a nagyvárosi helyszínekre utaznak az európaiak. – Ha Budapest nem meghatározó, ha nem vonzó a turistáknak, akkor a tőkének sem az – mutatott rá Bojár, hozzátéve: ez a vidéknek sem jó. A legtöbb országot ugyanis a fővárosával azonosítják a külföldiek, ez alól csak a nagy területű, több nagyvárossal bíró országok kivételek. Budapestet tehát mindenképpen egy szerethető, beazonosítható hellyé kell alakítani, hogy amikor az ember kimondja a nevet, azonnal ez a város jusson az eszébe. – Prága, Barcelona vagy Amszterdam ilyen, azonban a Budapest-Bukarest probléma a mai napig létezik – hangsúlyozta.
Bojár Iván András elismeri, hogy a gyaloghídra vonatkozó ötlete többeket meghökkenthetett, ám úgy véli: ha nincsen újraalkotás, akkor megáll a világ. – Ma már nem konflisokon járunk, nem cilindert hordunk, és egészen másképpen öltözködünk – mondta. – Ha a mobiltelefon, az autó, a televízió a legfrissebb technológiai és formai stílushoz igazodik, az miért ne lenne érvényes a környezetünkre is? Az újabb generációknak mindig újabb ötleteik vannak, hiszen nem élhetünk múzeumban.
Bojár szerint ugyanakkor a tradíciókhoz való ragaszkodás nem jelenti azt, hogy a reformkor vagy a kiegyezés utáni országépítés a maga korában „hipermodern” szellemében ne lehetne új dolgokat kitalálni: a korábbi kiváló megoldásokat tovább lehet fejleszteni. Azt elismerte, hogy a budapestiek bizonyos szempontból konzervatívak, hiszen a Hannovertől vásárolt használt villamosok és a Nagykörútra érkező új szerelvények esetében is ragaszkodtak a szokásos sárga színhez. – Vannak dolgok, amelyeken természetesen nem lehet és senki nem is akar változtatni, a londoniak sem válnának meg piros telefonfülkéiktől, azonban nem is a budapestieknek kell progresszívnak lenniük – fogalmazott. Példaként az Eiffel-tornyot említette: a maga idejében az építmény nyilván sokkal meghökkentőbb volt, mint ma egy új híd ötlete.
Óriási hibának tartja azt is, hogy az előző tizenkét-tizenhárom évben a főváros vezetésének a saját erejéből gyakorlatilag mindössze egy levéltári épületre futotta. – A városban rengeteg minden épült, százmilliárdos, ezermilliárdos ingatlanfejlesztéseket láthatunk, de ezekhez semmi köze nem volt a főváros vezetésének – hangsúlyozta. Az építkezések sokkal inkább az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cégek saját maguk által felismert lehetőségek kiaknázásai voltak, amelyeket a kerületi önkormányzatokkal egyeztettek. – Nem a város mondta meg, hogy mit akar – vélekedett Bojár. Kijelentette: üres frázisok, üzenetek pufogtatásával, szemétégetők, M0-s körgyűrűk, Duna-parti sztrádák építésével és ezek ígéretével nem lesz élhetőbb a város. Szerinte az is jelentős előrelépés lenne, ha a városvezetésnek lenne egy igazi városfejlesztési koncepciója. Sokkal jobban szolgálná azonban Budapest érdekeit, ha újra létrehoznák a Közmunkák Tanácsát, amely a XIX. század végén egy pompás fővárost épített. – Ez még csak nem is pénzkérdés, legalábbis nem elsősorban az, hiszen annak idején a Nagykörutat sem a város építette: abban a beruházásban négyszázhetven ingatlanbefektető érdeke sorakozott fel Budapest jól artikulált érdeke mellé – közölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.