Az ingatlanpiac országos dinamikája szegmensenként és régiónként jelentősen eltér. Amíg a korszerű, jó elhelyezkedésű és versenyképes árazású lakások gyorsan gazdára találtak, a nem megfelelően árazott, korszerűtlen vagy nehezebben finanszírozható ingatlanok értékesítése továbbra is lényegesen hosszabbra nyúlhat – közölte a Duna House. Ingatlanpiaci sajátosság ugyanakkor, hogy elsődlegesen a lokáció a meghatározó. Ez magyarázza egyébként azokat az ellentétes folyamatokat is, amelyekre a Duna House felhívta a figyelmet.

(Fotó: Bencsik Ádám)
A budapesti panellakások esetében az átlagos értékesítési idő 69 napra csökkent, ami csaknem a fele a tavalyi év azonos időszakában mért 127 napnak.
„Egyre fontosabb szemponttá válik az energiahatékonyság. A jobb besorolású ingatlanok így előnyt élveznek, ugyanis a dráguló rezsiköltségek miatt a vevők egyre tudatosabban keresik az energiahatékony ingatlanokat. A hitelképesség és az ingatlan finanszírozhatósága szintén meghatározó, vagyis a banki szempontból kockázatmentesebb lakások gyorsan elkelnek” – hangsúlyozta Szegő Péter, a Duna House PR- és elemzési szakértője.
Ezen kívül ugyancsak fontos az infrastruktúra és a megközelíthetőség: hamarabb kelnek el az iskolákhoz, munkahelyekhez vagy tömegközlekedési csomópontokhoz közel eső ingatlanok. A célcsoporthoz való illeszkedés szintén mértékadó szempont: a kisebb alapterületű, jól kiadható lakások különösen népszerűek a befektetők körében, így azok is gyorsabban cserélnek gazdát.
Noha a lokáció szempontja elsődleges, az országos eladási idők kapcsán érdemes megjegyezni, a nagyvárosokban ugyancsak rövidült az eladási idő, a községekben és a kisebb városokban összességében pedig valamelyest nőtt. Ennek egyszerű oka van, a lakáspiaci élénkülés első fázisa mindig az eladási idők növekedésével jár, mivel ilyenkor a hosszabb ideje piacon lévő ingatlanok találnak gazdára, a kisebb településeken az értékesítési idők pedig eleve magasabbak, mint a megyeszékhelyek többségében.