Embervadászat Észak-Irakban

Scott Taylor
2004. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állig felfegyverzett kurd pesmerga harcosok vették körül autónkat; mint kiderült, arabokat kerestek. „Mit szólnának egy kanadaihoz?” – próbáltunk tréfálkozni, de hamar a torkunkra forrasztották a szót, amikor kibiztosították fegyvereiket. Miután azonban a mi autónkban nem találtak egy arabot sem, átengedtek az ellenőrző ponton.
Az előttünk haladó gépkocsi utasai nem úszták meg ennyivel. A két arab külsejű férfit kirángatták az autóból, földre fektették, és összevissza rugdosták őket. A hátsó ülésen egy asszony és két kisgyermek nézte végig a szörnyű eseményeket. Az elmúlt napokban hasonló jelenetek játszódtak le a mindeddig viszonylag csendes Erbílben. Az észak-iraki városban február 1-jén kettős öngyilkos merénylet lobbantotta lángra az erőszakot. A két kurd párt székházában 109 halálos áldozatot követelt a robbantás.
Egyik utastársam, a 35 éves Mahmud Mirkan Svédországban élő kurd bevándorló. Most az egyik öngyilkos merényletben meghalt bátyja temetésére igyekezett Erbílbe. Jóllehet a történtekért egy, az al-Kaidával is kapcsolatot tartó iszlám fundamentalista kurd szervezet vállalta a felelősséget, Mahmud azonnal ellentmondott ennek a feltételezésnek. „A hatóságok pontosan tudják, ki követte el a merényletet, de azzal is tisztában vannak, hogy a feltüzelt indulatok miatt egyelőre nem mondhatják el az embereknek az igazságot. Máskülönben arab vér festené vörösre az utcakövet”. Miután bátyja a Kurdisztáni Demokratikus Párt (KDP) vezető tisztségviselője volt, Mahmud fogadalmat tett, hogy hű marad a párt eszményeihez. „Megbosszuljuk a bátyám halálát. Áldozathozatalát a független Kurdisztán megszületése igazolja majd.”
Hasonlóan gondolkodik minderről egy másik iraki kurd emigráns, Baszim Rui. Huszonegy évesen részt vett az 1991-es öbölháborút követő kurd felkelésben, de miután Szaddám leverte a lázadást, Londonba menekült. „Mindazok után, amin a kurdok keresztülmentek, nem lehet megoldás, hogy a nemzetközi közösség az iraki kormány fennhatósága alá tereljen vissza bennünket” – teszi hozzá. Arra a kérdésre, hogy a kurd fennhatóságú Észak-Irakban élő más nemzetiségűek érdekképviselete miképpen alakul, Baszim így válaszol: „Maradhatnak, egészen addig, amíg elfogadják kisebbségi státusukat”.
Szaddám Huszein rendszerének összeomlása óta a tartományban számtalan összecsapás zajlott le a kurdok és az arabok között. Az olajban gazdag észak-iraki Kirkuk kurd elfoglalása több csetepatéhoz vezetett a türkmén milíciával is. A régi törökök – egyes becslések szerint – kétmilliós közössége mindig is többségben volt ebben a városban. „A kurdok el akarnak bennünket üldözni otthonainkból” – panaszolja Szahid Danilcsia, a kirkuki központú Iraki Türkmén Front szóvivője.
A növekvő nemzetiségi ellentéteket az észak-iraki amerikai parancsnokság sem hagyja szó nélkül. „Nincs kétségem afelől, ha kivonulnánk innen, gőzerővel megindulna a polgárháború” – véli David Percy, a kirkuki légibázison szolgáló 23 éves technikus. „Ezek a fickók veszettül gyűlölik egymást, de abban egyetértenek, hogy az amerikaiaknak távozniuk kell. Mellesleg közülünk is mindenki ezt gondolja.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.