Jánosi és a hitelvesztés

Megállítható az MSZP hitelvesztése – állítja egy lapunk birtokába került elemzésében Jánosi György, a párt országos választmányának elnöke. Kijelenti: akiről a társadalom meghozta a morális ítéletét, annak nincs visszaút.

Czirják Imre
2004. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jánosi György a hitelvesztést tartja a politikára leselkedő legfőbb veszélynek. Az MSZP országos választmányának elnöke tanulmányában egy német szociáldemokrata politikust idéz, aki szerint „a konzervatív politikusok általában nő- vagy férfiügyek, vagy családi botrányok miatt buknak el, a szociáldemokraták pedig a korrupció gyanúját nem élik túl”. A szociáldemokrata azért nem éli túl a korrupció gyanúját, mert miközben a szegények melletti szolidaritásról és az esélyegyenlőségről papol, kiderül róla, hogy tisztességtelen eszközökkel saját zsebébe gyűjtve a leggazdagabbak közé akar kerülni.
Jánosi úgy véli: jogilag lehet csűrni-csavarni egy ügyet, lehet gyakorolni a „szőnyeg alá söprés” művészetét, hátha az emberek elfelejtik majd. Milliók amnéziájában bízni azonban meglehetősen kockázatos. Mivel négyévenként az emberek döntenek sorsunkról, a politikában nem lehet kettős mércét alkalmazni, ha a társadalom meghozta morális ítéletét, nincs visszaút.
A választmány elnöke szerint az MSZP hitelvesztésének legmeghatározóbb eleme az a tavaly nyáron indított ellenzéki botránypolitizálás volt, amely árnyékot vetett jó néhány kormányzati és vezető pártpolitikusra. „Nem védtük meg egységesen és határozottan azt, akit meg kellett volna védeni, és nem állt fel, nem adta át a helyét az, akinek fel kellett volna állnia és át kellett volna adnia a helyét” – írja.
*
Az ígéretekkel ellentétben, lényegét tekintve kudarcba fulladt a múlt gyanús ügyeinek a feltárásai is. Jánosi felveti: „Érdemes volt-e háborúzni a túloldalról beépített személyes fékek ellen, ha láttuk, hogy eltávolításukra nincsenek jogi eszközeink?” Úgy véli: ezen ügyek tisztázása során jobban kellett volna élni a kommunikációs eszközökkel.
A választmány elnöke szerint orvosolható még a hitelvesztés. Úgy véli: válaszaik csak akkor lehetnek hitelesek, ha az MSZP képes szembenézni azzal, hogy néhányan közülük „sem tudnak ellenállni a kísértésnek”. Jánosi úgy véli, eljött az idő, hogy az MSZP készítsen a maga, illetve kormányzati, önkormányzati és párttisztség-viselői számára egy etikai kódexet. Senkinek sincs joga több millió ember hitét és szavazatát, több ezer, tízezer ember munkáját kockáztatni – hangsúlyozza. A politikus etikai kódex kidolgozását sürgeti a többi parlamenti párt esetében is. Jánosi György szerint a morális hitelességen kívül még két ok miatt szavaztak az MSZP-re hárommillióan: programjuk a jóléti rendszerváltást tűzte ki célul, de baloldali támogatóik nem osztogatást, ajándékot vártak, hanem igazságos elosztást, hogy maguk is haszonélvezőivé váljanak annak a rendszerváltásnak, amelyért sokat áldoztak. Úgy véli: folytatni kell tehát az esélyteremtés programját, a felzárkóztatás politikáját, összekötve egy új, markáns gazdaságpolitikával és az ország versenyképességét javító modernizációs követelményekkel. „A megváltozott pénzügyi-gazdasági körülmények között is értékválasztásunknak megfelelően kell dönteni a megvalósítható, feltétlenül megvalósítandó feladatokról” – írja. Hozzáteszi: számba kell venni a program idő vagy források híján nem teljesült vagy nem teljesülő elemeit is.
Újra kell gondolni a lakossági támogatási rendszert is, az igazságosabb közteherviselés és a szolidaritás jegyében – véli a politikus. A legrászorultabbak támogatását azon az áron is meg kell tudni oldani, hogy a tehetősek, a vagyonosabbak kevesebb kedvezményt élvezhetnek, vagy egyáltalán nem részesülnek a korábbi támogatásokban. Az átalakulást azonban nem vezérelhetik „pénzügyi kényszerek” okozta pánikreakciók, mert ezek egy sodródó, céljait és iránytűjét veszett kormány látszatát keltik.
Jánosi György szerint új alapokra kell helyezni a társadalmi párbeszédet is, kormányzati pozícióban is folytatni kell azt a bevált kommunikációs gyakorlatot, amit ellenzékben és a választási kampányban kialakítottak. Sokat beszéltek az MSZP-ben a mindenki számára nyitott baloldali klubok, közösségi színterek fontosságáról, de csak viszonylag kevés működik. Holott ezek a közösségek a szociáldemokrata értékek természetes otthonai. A választmány elnöke sürgeti: folytatni kell a folyamatos párbeszédet a hozzájuk tartozókkal, baloldali érzelmű emberekkel, a társadalom működő szervezeteivel. „Nem utasíthatjuk el a kritikát, meg kell fontolnunk minden véleményt” – hangsúlyozza Jánosi György.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.