Érdekvédelmi szervezetek a magyar vállalkozások versenyképességének növelése érdekében évek óta szorgalmazzák az általuk igazságtalannak tartott iparűzési adó rendszerének felülvizsgálatát, eltörlését. Kifogásaik között szerepelt, hogy ezt az adónemet árbevétel után kell fizetni, s így az alacsony jövedelmezőségű ágazatokban jelentős teherként nehezedik a vállalkozásokra.
Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter tegnap a rendkívüli kormányszóvivői értekezleten kifejtette, hogy ez az adónem szerkezetét és jellegét tekintve Európában szinte ismeretlen, ugyanakkor az önkormányzatok számára az egyik legfontosabb bevételi forrás. A gazdasági tárcánál azon dolgoznak, hogy a költségvetés függvényében 2005–2006 folyamán ki lehet-e váltani ezt az adót a társasági adóval, az önkormányzatok finanszírozási biztonságának megőrzése mellett. Kérdéses: a csehek és szlovákok adószintjét alapul véve lesz-e annyi a bevétel, amelyen az állam és a helyhatóságok is meg tudnak osztozni. A miniszter hozzátette, lépések már történtek, hiszen az iparűzési adó egynegyedét a vállalkozások már az idei esztendőben is levonhatják társasági nyereségadójukból. Csillag István az Európa-tervvel kapcsolatban megjegyezte, világos gazdaságpolitikára, a források ellenőrzött felhasználására, valamint az EU támogatására van szükség. A gazdasági miniszter kiemelte: akik nem tudnak banki forráshoz jutni, azok számára a „négyes konstrukció”, a Mikrohitel, a Széchenyi-kártya, a Midihitel és az Európa-hitel biztosít lehetőséget. Ezekkel azonban nem a bankok hitelprogramjait akarják helyettesíteni – tette hozzá. Pályázni egyébként február 16-tól lehet, győzni mindössze 42 pályázó tud, a keretösszeg hatvanmilliárd forint.
Az Európa-terv részprogramja, a Gazdasági versenyképességért (GVOP) 22 pályázatán 39 milliárd forint vár lehívásra. Ezen belül a beruházásösztönzésre, illetve a kis- és középvállalkozások fejlesztésére öt-öt, a K+F és innováció és az információs társadalom támogatására hat-hat pályázatot írtak ki.
Csillag István szólt az Európa-terv fejlesztésének lehetőségeiről is. Halász János, a Fidesz frakcióvezető-helyettese érdeklődésünkre kifejtette: miközben Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter az Európa-terv továbbfejlesztéséről beszél, elfelejti bejelenteni, hogy az már gyakorlatilag a múlt esztendőben megbukott. Tudniillik a tervezett 197 milliárd forint helyett csupán 43,9 milliárd forintot fizetett ki az állam a pályázaton sikeresen szereplő vállalkozásoknak. A Fidesz örül annak, ha jut pénz a magyarországi kis- és közepes vállalkozók számára, hogy a forrásokat beruházásokra fordítsák; Csillag akkor beszél kiugró eredményekről, amikor is saját tárcájának költségvetéséből 36 milliárd forintot von majd el a kormány. – Emiatt kevesebb pénz jut a vállalati szektor támogatására – hangsúlyozta a fideszes politikus, aki kiemelte: pártja támogatja az SZDSZ adócsökkentési javaslatait, ám úgy tűnik, a szabad demokraták csak beszélnek róla. Amikor ugyanis szavazni kell, a szocialistákkal együtt lépnek. Idén egyébként a baloldali koalíció azt tervezi, hogy 550 milliárd forinttal több adót szednek be. Ezek alapján hol van az egyébként oly kívánatos adócsökkentés? – tette fel a kérdést végezetül Halász János.

Mutatjuk, hogy milyen érettségi feladatokat kaptak a diákok történelemből