Ki viszi el a balhét a pénzmosásért?

Bitvai Miklós ügyvédje szerint az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. volt vezetőjével kapcsolatban megdőlt az alapos gyanú, miután kiderült, hogy nem az ő aláírása szerepel a sztrádacég K&H Equities Rt.-nek kiadott átutalási megbízásain. Bár a rendőrség nem közölte, milyen egyéb bizonyítékaik vannak Bitvaival szemben, a Bácskai-per során megismert telefonlehallgatási jegyzőkönyvek tájékozódási pontként szolgálhatnak.

Török László
2004. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Majd én elviszem a balhét, ha kipattan, Zolinak viszont van egy jó gondolata – a telefonlehallgatási jegyzőkönyvek alapján Bitvai Miklós ezeket a szavakat intézte Kulcsár Attilához tavaly június 22-én, amikor a volt bróker társaival együtt a K&H Equities Rt.-nél lévő bizonyítékok eltüntetésére tett kísérleteket. Az ÁAK négy nappal később leváltott vezérigazgatója ezután arról kezdett beszélni a K&H Bank egykori ügyvezető igazgatójával, hogy a rendőrségnek minél előbb – „a rendkívüli helyzetre tekintettel” – ki kellene mennie a brókercéghez, hogy a PSZÁF-ot megelőzve iratokat foglaljanak le. A lehallgatási jegyzőkönyv nyilvánosságra hozott részleteiből nem derült ki, hogy ki lehet „Zoli”. Bodnár Zoltán, az ÁAK elnöke, a Nemzeti Autópálya Rt. vezérigazgatója lapunk megkeresésére kifejtette: nevetségesnek tartja, hogy vasárnap este egy általa nem ismert telefon-lehallgatási jegyzőkönyv kommentálására kérik.
Bitvai Miklóst, a sztrádacég volt vezetőjét a Bácskai János ellen folyó perben tanúként ki akarták hallgatni, a bíróság előtt azonban csak védője, Jován László jelent meg, aki közölte az újságírókkal: ügyfele esetében az alapos gyanú megdőlt, hiszen bebizonyosodott, hogy az ÁAK pénzével való visszaélésekre lehetőséget adó nyolc átutalási megbízásra ráhamisították ügyfele aláírását. Papp Csaba, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának osztályvezetője erről annyit mondott: Bitvai ellen más ügyben is büntetőeljárás folyik, a bizonyítékokról viszont nem nyilatkozott.
Kulcsár már korábban is tett lépéseket, hogy a június 23-án kezdődő felügyeleti célvizsgálat előtt „kimentsen” dokumentumokat a cégtől, s ehhez fel kívánta használni Bácskai Jánost, a maffiaellenes központ főigazgatóját is. Az exbróker Bácskaival összefüggő terve nem valósult meg, viszont vannak arra vonatkozó adatok – ezeket a nyomozó hatóság még vizsgálja –, hogy más módon ugyan, de sikerült iratokat kihozatnia az Equitiesből. Ismert: az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa hivatali visszaélés bűntettében bűnösnek találta a tábornokot, akit nem jogerősen honvéddé fokoztak le.




Elmaradt tanúkihallgatások
Továbbra is folynak tanúkihallgatások a rendőrségen a K&H Equities Rt.-nél történt pénzügyi manipulációkkal összefüggésben, azonban ezeket az ügyben meggyanúsítottak, illetve védőik kezdeményezésére végzi el a hatóság – értesült lapunk. A bizonyítási indítványok alapján már kihallgatták John Miltont, aki 2002 decemberéig vezette a brókercéget, a cég belső ellenőrzésének irányítóját és egyik belső ellenőrét – a nyomozás során őket nem hallgatták ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.