Hatvanszázalékos osztalék kifizetését tervezi az OTP Bank Rt. névértékre vetítve a 2003-as év eredménye után. A 2004-es osztalék már akár a száz százalékot is elérheti – jelentette be tegnap Csányi Sándor elnök-vezérigazgató és Spéder Zoltán, a bank alelnöke és vezérigazgató-helyettese, amikor a pénzintézeti csoport és a bank 2003-as negyedik negyedévi gyorsjelentését kommentálták.
A bank jelentése szerint korszakváltást jegyeznek a banknál, hiszen a konszern adózás előtti profitja átlépte a százmilliárd forintos határt, a pontos értéket 103 milliárd forintban jelölte meg konszolidált, de nem auditált jelentésében a pénzintézet. A bank eredménye tavaly a negyedik negyedévben azért lett az előző negyedévekénél kisebb, mert a növekvő kamatszint mellett a bank jelentős tartalékokat képzett, s néhány, jövőre tervezett befektetés, fejlesztés megkezdését is előbbre tervezték. Mindezen túl a bank ebben az évben kétszáz, hosszú távon pedig hétszáz–nyolcszáz munkatárs leépítésével számol, s az idei elbocsátásokra szintén tartalékot képeztek. A bank vezetői szerint rendkívül prudensen jártak el, ha nem így tesznek, úgy tízmilliárd forinttal növekedhetett volna a 2003-as utolsó negyedévi profit.
Spéder Zoltán az idei évre vonatkozóan elmondta, hogy az OTP működési költségeit az inflációs szint alá kívánják szorítani, azaz ötszázalékos működésikiadás-csökkentéssel számolnak. A működési költségek legnagyobb tétele a bolgár DSK banknál várható, nyolcmilliárd forintnak megfelelő amortizációs költség lesz – mondta az alelnök. Számolnak azzal, hogy az OTP-nél a bank adózás előtti profitja az idén 25 százalékkal emelkedhet, az adózott eredmény növekménye pedig – nem kizárt, hogy – a 30 százalékot is eléri.
A bank vezetőitől megtudtuk: a napokban négy új hitelkártya kibocsátásáról döntöttek, amelyektől szintén jelentős eredménynövekedést remél a pénzintézet. A nyugat-európai bankok tapasztalatai szerint mintegy 10 százalékát adják egy banknál a hitelkártyák, viszont a kártyaüzletágak nyereségének 90 százalékát ez a kártyatípus hozza.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni