Azt, hogy a diploma kiadásához egyetemen, illetve főiskolán milyen idegennyelv-ismeret szükséges, a képesítési követelményekről szóló 129/2001. (VII. 13.) sz. kormányrendelet, illetve az azt a kreditrendszerhez igazító 77/2002. (IV. 13.) sz. kormányrendelet határozza meg. Mivel egyik sem visszamenőleges hatályú, a most végzősök esetében azt a rendelkezést kell figyelembe venni, ami akkor volt érvényben, amikor tanulmányaikat elkezdték. Erről és persze arról is, hogy jelenleg milyen területen mit követelnek meg, mindenki ott tájékozódhat, ahova jár – ha nem akar jogszabályokat tanulmányozni.
A kormányrendeletek szakcsoportonként határozzák meg az idegen nyelvi követelményeket (bölcsész, jogász, agrár, közgazdasági és így tovább), és általában élő idegen nyelv ismeretét írják elő – de nem mindenütt. Az alábbiakban csak néhány példát közlünk:
A 2002–2003-as tanévtől kezdve a bölcsészeknél főiskolai képzésben egy élő idegen nyelvből kell középfokú, C típusú, államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgát tenni. Egyetemi képzésben egy élő idegen nyelvből alap-, egy másik élő idegen nyelvből középfokú, C típusú, államilag elismert nyelvvizsgát követelnek meg. (Kivétel: idegen nyelv szakosok.)
A jogi és szociális igazgatási szakokon főiskolai szinten egy idegen nyelvből középfokú, A vagy B típusú, egyetemi szinten középfokú, C típusú, államilag elismert vagy azzal egyenértékű vizsgát kérnek.
A természettudományi karokon főiskolai szinten alapfokú, C típusú vagy középfokú, A vagy B típusú, egyetemi szinten középfokú, C típusú, államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga bármely olyan élő idegen nyelvből, amelyen a szakmának tudományos szakirodalma van.
A közgazdászoknál főiskolai szinten szakoktól függően határozzák meg a követelményt. Egyetemi szinten két élő idegen nyelvből kérnek legalább középfokú, C típusú, államilag elismert szaknyelvi vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgát.
Az egészségügyi képzésben főiskolai szinten az EU tagállamainak hivatalos nyelvéből vagy oroszból C típusú, alap- vagy középfokú, A vagy B típusú, államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgát kérnek. Egyetemi szinten a négy fő karon angol, német, francia, spanyol, olasz vagy orosz nyelvből C típusú, középfokú, államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga a követelmény.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros