Orbán: Felejtsük el a közös listát

Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el az MSZP vezetése és a miniszterelnök részéről az európai parlamenti választással kapcsolatban. Hiller István alelnök a győzelmi stratégiákról, Medgyessy Péter a négypárti közös listában rejlő választási lehetőségekről beszélt.

2004. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Medgyessy Péter a közös európai parlamenti lista mellett érvel, addig a párt gőzerővel készülődik a megméretésre. Hiller István, az MSZP alelnöke kijelentette: pártja mindenképpen meg akarja nyerni a választást. A politikus a Népszabadságnak elmondta: a győzelem érdekében a napokban a párt vezetői találkoznak a megyei területi vezetőkkel és aktivistákkal. A kormányfő ezzel szemben legutóbb A szólás szabadsága című műsorban kampányolt az évértékelő beszédében felvetett ötlet mellett. A miniszterelnök párhuzamot vont a közös EP-lista és a különféle választásokra vonatkozó pártpolitikai együttműködések között – példaként említve a Fidesz és az MDF 2002-es összefogását –, amelyekről szintén nem kérdezték meg a szavazókat. Medgyessy európai politikusokkal folytatott beszélgetései után megtudta: javaslata példátlan, arra viszont már volt precedens, hogy két-három párt közös listát állítson. A politikus ez alapján leszögezte: „tehát nem arról van szó, hogy itt valami precedens nélküli esetről van szó, és, hogy ki van zárva a választás lehetősége”.
– Az ország érdeke az, hogy erről a javaslatról mind itthon, mind a nemzetközi fórumokon a lehető legkevesebbet beszéljünk, mert még két mondat a témában, és ujjal fognak ránk mutogatni – összegezte véleményét Orbán Viktor. A Fidesz elnöke a Nap-keltének bizakodását fejezte ki, hogy a „vargabetűs” kitérő után végre visszatérhet a politikai közgondolkodás a lényegi kérdésekhez. A volt miniszterelnök valószínűleg nem fog részt venni a szerdai újabb négypárti találkozón.
Az MDF az EP-választásról szóló négypárti egyeztetésre új napirendet javasol, amelynek részeként arról kíván tárgyalni: mennyi pénzt, milyen eszközöket és milyen ellenőrzést vethetnek be a pártok, hogy a júniusi választás tisztességes legyen – közölte Dávid Ibolya pártelnök.
Az SZDSZ közleményében hangsúlyozta: bár fontos cél a politikai erők közötti összefogás, ideje lenne azokról a dolgokról beszélni, amelyek fontosak a polgároknak.
*
Ha nem lett volna Milos Kuzvart esete (cseh EU-biztos, aki lemondott), akkor a hét legnagyobb butaságáért folytatott versenyt Medgyessy Péter magyar miniszterelnök nyeri a közös EP-listával – olvasható a Lidové Noviny cseh újságban. Brüsszel szerencsére megüzente, hogy a kommunista módra megejtett választással a magyaroknak alkalmasint gondjuk támadhat – zárja jegyzetét Lubos Palata.
***
Rosszabbnak vélték Medgyessy beszédét.
A megkérdezettek 60 százaléka kivitelezhetetlennek tartja Medgyessy Péter miniszterelnök országértékelő beszédében elhangzó javaslatát a közös EU-lista-állításról – derül ki a Századvég Politikai Elemzések Központja legújabb felméréséből. A közös listával kapcsolatban élesen megoszlanak a vélemények. A válaszadók 46 százaléka támogatja a felvetést, 40 százalékuk ugyanakkor elutasítja azt. A gyorsvizsgálat szerint egy közös lista esetén a megkérdezettek alig 47 százaléka menne el biztosan voksolni, a korábban biztos részvételt jelzők közül pedig csupán 68 százalék venne részt a voksoláson. A válaszadók Orbán Viktor beszédét tartalmi vonatkozásban 100-as skálára vetítve 55 pontra értékelték, míg a beszéd stílusának átlagszáma 63 pont volt. Ugyanezek az adatok Medgyessy Péter vonatkozásában 48 és 53 pont.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.