Politikai, adminisztratív és szervezési okokkal indokolta tegnap a távozó miniszterekkel találkozva Vlagyimir Putyin a kormány felmentését, míg szakértők egyértelműen a már a választások érvényességét veszélyeztető apatikus társadalmi hangulat felrázását látják a csupán időzítésében kissé váratlan döntés mögött. Putyin kedden Viktor Hrisztyenkót nevezte ki ügyvezető kormányfőnek. Az orosz elnök egyrészről kifejtette, hogy az új kabinet összeállításakor figyelembe kell venni az új duma összetételét. Ezzel kapcsolatban a kétharmados többséggel rendelkező Kreml-párti Egységes Oroszország vezetői is bejelentették igényüket néhány miniszteri posztra. Döntését indokolva az államfő egyébként ennél praktikusabb dolgokra fektette a hangsúlyt. Kifejtette, hogy a jelenleg zajló adminisztratív reformokat lassítaná, ha a kabinet júniusig a felállással lenne elfoglalva, majd ezután a nyári uborkaszezon bénítaná a sürgető átalakítást.
E logikusnak tűnő érvelésnél azonban fontosabb – az időzítés szempontjából legalábbis –, hogy a Kremlben is aggodalommal figyelték a választások közeledtével a közhangulatot, s Putyin tétet adott azzal a voksolásnak, hogy Mihail Kaszjanov felmentésével követ dobott az állóvízbe. Az orosz lapok kommentárjainak többsége is arra helyezi a hangsúlyt, hogy Putyin elnökválasztási píárfogással élt, amely ismét jelentőséget ad a voksolásnak az orosz polgárok szemében, az elit figyelmét a torta felszeletelésére (a kádercserékre) összpontosítja, a Nyugatot pedig megnyugtathatja egy feltehetően liberális miniszterelnök kijelölésével. Mindez végképp elvonja a figyelmet a többi elnökjelöltről – húzza alá például a Vedomosztyi –, bármit is olvassanak a Kreml fejére. Hadd beszéljenek a jelöltek, amennyit csak akarnak, ők senkit sem nevezhetnek ki, így a bürokratikus logika alapján nem tehetnek semmit. A fontos a kinevezési, nem pedig a választási procedúra – fejtegette a lap szakírója –, kritizálva az orosz politikai rendszert, amelyben a központi hatalmat gyakorlatilag semmi sem fékezi vagy ellensúlyozza. Az új kormányfő feltehetően a kampány hajrájára várható kinevezése is a fenti gondolatmenetet erősíti. Mint elemzők megjegyzik, ez politikai kabinet lesz, népi megbízással.
Az időzítésre némi magyarázattal szolgálhat egyébként az a tény, hogy Putyin lépésének első eredményeként megfeneklett Irina Hakamada választási bojkottfelhívása. A függetlenként induló liberális politikus a minap arra szólította fel társait, hogy lépjenek vissza a versengéstől. Egy pillanatig fennállt annak a veszélye, hogy többen is csatlakoznak e felhíváshoz, Putyin bejelentése azonban elsöpörte a veszélyes ötletet, s Nyikolaj Haritonov és Szergej Glazjev is azonnal visszautasították e felszólítást.

Éveken át zaklatta szexuálisan élettársa kislányát egy pedofil Veszprémben – az anya is tudott róla, de nem tett semmit